Bülten Sıra No: 2021/4795

Rusya Federasyonu Fuar Katılımlarında Gümrük Sorunları Hk.

01 Mart 2021, Pazartesi

Sayın Üyemiz,

 

T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, firmalarımızın fuar katılımları esnasında teşhir etmek üzere getirdikleri ürünler ilgili ülkenin gümrük mevzuatı çerçevesinde işlem görmekte olup, gümrükleme işlemlere esnasında yapılan eksik işlemler ya da yanlış beyanların, o ülkeye girişte firmalarımızın fuara katılımlarını geciktirebilecek kontrol işlemlerine sebebiyet verebilmektedir.

 

Bu kapsamda, son günlerde tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim ürünlerinin gümrük işlemlerinde Rusya Federasyonu’nda gerçekleşen fuarlarda benzeri sorunların ortaya çıktığı, Rus gümrük idaresince yapılan işlemlerin 10-12 saate kadar uzadığı bilinmektedir. Diğer taraftan mezkur ürünler ATA karnesi düzenlenmiş olsa dahi tam tespit uygulamasına tabi tutulmakta, ürünler sıra numaralarına göre tek tek fotoğraflanmaktadır. Diğer taraftan ATA Karnesinde Türk gümrük idaresince doldurulması zorunlu yeşil kısmının doldurulmadığı da müşahede edilmiştir.

 

Fuar katılımcısı firmaların bu hususları dikkate alarak ilgili hazırlıkları göz önüne alarak, anılan ülkedeki fuarlara katılımlarında tedbirli olunması önem arz etmektedir. Rusya Federasyonu Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan bilgi notu ekte yer almaktadır.

 

 

Ek: RF Ata Karnesi Bilgi NotuBültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.