Bülten Sıra No: 2017/3251

21 Kasım 2017, Salı

ABD’nin İran’a Yönelik Yeni Yaptırımları

TİM’den alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığından alınan bir yazıya atfen, ABD Hazine Bakanlığı’nın, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) yaptırım uygulanan örgüt/kişiler listesine dahil edildiğine dair 13 Ekim 2017 tarihli açıklaması ekte iletildiği belirtilmektedir.

 

Yazıda devamla, 13 Ekim 2017 tarihli açıklamada, DMO’nun bu aşamada ABD tarafından “Yabancı Terör Örgütü” ilan edilmemiş olmakla birlikte yaptırım listesine dahil edilmesi sebebiyle ABD’nin yetki alanına giren malvarlıklarının dondurulması ve ABD’li gerçek ve tüzel kişilerle iş ilişkisine girilmesinin yasaklanmasının öngörüldüğü belirtilmekte olup, ABD Hazine Bakanlığı balistik füze programı kapsamında 3 İranlı ve 1 Çinli gerçek ve tüzel kişiye daha yaptırım uygulanmasının kararlaştırıldığı ifade edilmektedir.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik yaptırım kararları ülkemizde hukuken bağlayıcı nitelikte olup, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanması zorunludur. Buna mukabil, ABD ve AB’nin kabul ettikleri tek taraflı yaptırım kararı ve uygulamalarının sınır aşan etkiye sahip olması nedeniyle, yaptırım altına alınacak kişi ve kuruluşlarla iş akdine girecek firma ve kuruluşların yaptırımlardan dolayı olarak etkilenme riski bulunmaktadır.

 

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

Ek: ABD’nin Yaptırım Kararı (3 Sayfa) indirmek için tıklayınız.  Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.