Bülten Sıra No: 2005/32

15 Şubat 2005, Salı
İlgili Birim/Kurum: TDH FUARLAR ŞUBESİ

01-03 MART 2005 TARİHLERİ ARASINDA DEVLET BAKANI KÜRŞAD TÜZMEN BAŞKANLIĞINDA BELARUS'A DÜZENLENECEK TİCARET HEYETİ HK.

 

DEVLET BAKANI SAYIN KÜRŞAD TÜZMEN,

İŞADAMLARIYLA BİRLİKTE BELARUS’A GİDİYOR

 

Devlet Bakanı Sayın Kürşad TÜZMEN başkanlığında, Komşu ve Çevre Ülkelerle Ticaretimizi Geliştirme Stratejisi çerçevesinde, üst düzey bürokratlar ve işadamlarımızın katılımıyla, ülkemiz ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmalarımızın dış pazardaki paylarında artış sağlanması ve iki ülke iş çevreleri arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile işbirliği içinde 1-3 Mart 2005 tarihleri  arasında Belarus’da bir “Ticaret  Heyeti Programı ve İş Konseyi Toplantısı” düzenlenecek olup, programın organizasyonu İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nce gerçekleştirilecektir.

 

 

Bu kapsamda, Belarus’a yönelik pazar payımızın artırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının yaratılması amacıyla düzenlenen sözkonusu Heyet Programına, gıda ürünleri, inşaat malzemeleri, makine ve aksamları, elektrik-elektronik, tekstil ve konfeksiyon gibi sektörler başta olmak üzere, uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmalarımız katılabilecektir.

 

Tekstil ve konfeksiyon ürünlerimizin Belarus’a ihracatında gümrük vergisi indirimleri getirilmesine yönelik bir tercihli ticaret düzenlemesi yapılması amacıyla yürütülen çalışmalar tamamlanmış ve tercihli ticaret rejiminin önümüzdeki ay yürürlüğe konulması kararlaştırılmıştır. Öte yandan, Belarus’un Dünya Ticaret Örgütü’ne üyelik çalışmaları çerçevesinde önümüzdeki dönemde diğer önemli ihraç ürünlerimize yönelik gümrük vergilerinde de indirimler yapılacaktır. Bu sayede, anılan ülkeye yönelik tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin desteğiyle, ihracatçılarımız için yeni iş fırsatları yaratılabileceği düşünülmektedir. Belarus ile iş yapmanın, firmalarımıza ne gibi avantajlar sağlayacağı ve Tekstil ve Konfeksiyon ürünleri ihracatı ile ilgili oarak düşürülmüş yeni vergi oranları listesine aşağıdaki linklerden ulaşmanız mümkündür.

 

Belarus’a yönelik Ticaret Heyeti Programı ve İş Konseyi Toplantısı kapsamında, Minsk’te iki ülke arasındaki işbirliği olanakları hakkında bir seminer verilmesi, Türk ve Belarus’lu işadamları arasında ikili iş görüşmeleri yapılması ve tesis ziyaretleri düzenlenmesi planlanmaktadır.

 

Bu çerçevede, Belarus Ticaret Heyeti Programı ve İş Konseyi Toplantısı, gerek ülke pazarına girmek isteyen gerekse pazar paylarını arttırmayı amaçlayan firmalar için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

 

Katılım ücreti uçak ve konaklama giderleri dahil 1.000 ABD Dolarıdır. Belarus Ticaret Heyetine katılmak isteyen firmalar, 21 Şubat 2005 tarihine kadar http://www.itkib.org.tr/res800/firmaprofili/belarus/ adresinde yer alan başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak Genel Sekreterliğimize göndermeleri  ve katılım bedelini, Vakıflar Bankası Şirinevler Şubesi 4014061 nolu İTKİB Dolar hesabına yatırmaları  gerekmektedir.  Ayrıca,  aşağıda iletişim bilgileri yer alan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Fuarlar ve Tanıtım Şubesin’den detaylı bilgi temin etmek mümkündür.

 

 

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği İletişim Bilgileri

Adres:  Çobançeşme mevkii, Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok P.K.34180 Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

Telefon: 212 45402 00 (1313 – Mehmet Ali Demiray)

Faks: 212 454 04 17 – 0212 454 02 01

E-Posta: info@itkib.org.tr

Genel ağ (internet) : http://www.itkib.org.tr
Ek1: Belarus'da iş yapma avantajları

Ek2: Belarus'da tekstil ve konfeksiyon yenilenmiş gümrük vergi oranlarıBültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.