Bülten Sıra No: 2004/49

24 Haziran 2004, Perşembe
İlgili Birim/Kurum: İNSAN KAYNAKLARI ŞUBESİ

1-14-18 Ağustos 2004 Tarihleri Arasında Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’ da Düzenlenecek “1. Malaysia International Halal Showcase” Fuarı Hk.<br> 2-Hirvatistan’a İhracat Yapan ve Hirvatistan’dan Alacakları Bulunan Firmalar Hk.<br> 3-Macaristan’a Yönelik Tekstil ve Konfeksiyon İhracatında Fatura Değerlerinin Düşük Olması Hk.<br> 4-Moldova’ya Yapılan İhracat Hk.<br>

Üyelerimize Sirkülerler ve Duyurularımız Artık Elektronik Ortamda iletilecektir.

Genel Sekreterliğimizce yayınlanmakta olan sirkülerler ve duyurular 01 Haziran 2004 tarihinden itibaren artık sadece internet sayfamızda (www.itkib.org.tr) yayınlanarak ve Genel Sekreterliğimize kayıtlı bulunan e- posta adreslerine gönderilmek suretiyle üyelerimize ulaştırılacaktır. Detaylı bilgi  11.03.2004 tarihinde  üyelerimize posta ile  gönderilen ve web sitemizde yayınlanan Genel Sekreterliğimizin 7 nolu sirkülerinde  yeralmaktadır.

 

“Tekstil ve Konfeksiyon Haber / Yorum Bülteni”

Web Sitemizde

Genel Sekreterliğimiz AR- GE ve Mevzuat Şubesi tarafından  çeşitli yabancı kaynaklar taranarak hazırlanan ve tekstil ve konfeksiyon sektörleri hakkında dünyadaki çeşitli gelişmeleri ve bakış açılarını konu alan   “Tekstil ve Konfeksiyon  Haber/Yorum  Bülteni”                            Genel  Sekreterliğimizin  web  sitesinde  www.itkib.org.tr  “Dış Ticaret Bilgileri “ penceresinde  “ Haber/Yorum” başlığı  altında  her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır.

 

1-14-18 Ağustos 2004 Tarihleri Arasında Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’ da Düzenlenecek “1. Malaysia International Halal Showcase” Fuarı Hk.

2-Hirvatistan’a İhracat Yapan ve Hirvatistan’dan Alacakları Bulunan Firmalar Hk.

3-Macaristan’a Yönelik Tekstil ve Konfeksiyon İhracatında Fatura Değerlerinin Düşük Olması Hk.

4-Moldova’ya Yapılan İhracat Hk.

 

1-İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi tarafından gönderilen  bir yazıda ; 14-18 Ağustos 2004 tarihleri arasında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur da helal ürünlerin sergileneceği “1. Malaysia International Halal Showcase” Fuarına  Merkezleri tarafından  ülkemizi temsilen bir info stand ile iştirak edilceği bildirilmektedir.

           Bu yıl  Malezya’da ilk kez düzenlenecek olan sözkonusu fuarda gıda ürünleri açısından helal ürünler kapsamında değerlendirilen et ve et ürünleri , alkolsüz içecekler,  şekerli mamüller, beyaz et, süt ürünleri, su ürünleri, sağlıklı ürünler, eczacılık ürünleri ve  tıbbi bitkiler ile islami açıdan helal kabul edilen diğer gıda ürünleri; sanayi ürünleri arasında da tekstil ve konfeksiyon ürünleri, temizlik ve vücut bakım ürünleri, deri ürünleri, gıda işleme ve ambalajlama makineleri, mutfak eşyaları, parfümeri ve kozmetik ürünleri  ile pazar için potansiyel olabilecek diğer ürünler sergilenecektir.

        İhracatçı firmaların ürünlerini söz konusu fuarda tanıtılması amacıyla,  ülkemiz standında firmalarıın tanıtıcı broşür ve katalogları sergilenecek olup, konuya ilgi duyan üyelerimin  ürünlerine ait tanıtıcı broşür ve kataloglarından onar adet en geç 28/06/2004 tarihine kadar İGEME’ye ulaştırmaları gerekmektedir.  

İlgili Kişi: Yücel AKOVA Tel:0312-417 22 23/224  FAX:312-425 71 76   

e-mail::yucela@igeme.gov.tr    Broşürlerin Gönderileceği Adres: Yücel AKOVA İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Mithatpaşa Cad. No:60 06420 Kızılay/ANKARA

 

2-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen bir yazıda; Dışişleri Bakanlığı’nın bir yazısına atıfta bulunularak Hirvatistan’a ihracat yapan ve Hirvatistan’dan  alacağı bulunan bir firmanın Zagrep Büyükelçiliğimize başvurusu üzerine görüşüne başvurulan Hırvat avukat tarafından Hirvatistan’da üç yıldan daha eski alacakların zaman aşımına uğradığı ve Hırvat mahkemeleri önünde sözkonusu alacaklarla ilgili olarak herhangi bir hak iddiasında bulunulamadığının öğrenildiği bildirilmektedir.

 

3-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü  tarafından gönderilen bir yazıda ; Budapeşte Ticaret  Müsavirliği’nin  bir yazısına atıf yapılarak  Macaristan-Romanya Gyula Sınır Kapısı Gümrük Müdürü ile yapılan bir görüşmede Macaristan’a yönelik tekstil ve konfeksiyon ihracatımızda ihracatçılarımızın  beyan ettiği    fatura değerlerinin çok düşük olduğunun ve bu zamana kadar bu hususa göz yumulduğunun ancak bundan böyle  bu kapsamdaki fatura beyanlarında daha titiz  davranılması gerektiği ifade edidiği bildirilmektedir.

 

4-Dışişleri Bakanlığı kanalıyla alınan Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün 23.06.2004  tarihli yazı ile gönderilen  Moldova’nın 18 Haziran 2004 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek yeni ithalat düzenlemesi ile ilgili ilgili İngilizce metnin tercümesi aşağıda yer almaktadır.

  “ İthal edilen mal ve hizmete ilişkin gerekli bilgilerin  Moldovanca yada Moldovanca ve Rusça dillerinde tam, doğru ve eksiksiz verilmemesi halinde, bu malların ithalatı  izin verilmeyecektir.  Bu uygulama, 18 Aralık 2003’te  Parlamento tarafından onaylanan Tüketici Haklarını Koruma Kanunu’na dayanmaktadır. Buna göre, Moldova’daki bütün Gümrük Ofisleri, 18 Haziran’dan itibaren, bu dil kısıtlamasına uymayan ürünlerin ülkeye girişlerine izin vermeyeceklerdir”  Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.