Bülten Sıra No: 2004/28

30 Nisan 2004, Cuma
İlgili Birim/Kurum: GENEL SEKRETERLİK

1-Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Tarafından Düzenlenecek Seminerler Hk.<BR> 2-Irak’a Yapılan İthalattan % 5 Oranında Gümrük Vergisi Tahsil Edilmesi Hk.<br> 3-Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Tarafından Düzenlenecek Seminerler Hk.<BR> 4-H.K. Eiseler VDI Ünvanlı Alman Firmanın Örme Kumaş Talebi Hk.<br>

Üyelerimize Sirkülerler ve Duyurularımız Artık Elektronik Ortamda iletilecektir.

Genel Sekreterliğimizce yayınlanmakta olan sirkülerler ve duyurular 01 Haziran 2004 tarihinden itibaren artık sadece internet sayfamızda (www.itkib.org.tr) yayınlanarak ve Genel Sekreterliğimize kayıtlı bulunan e- posta adreslerine gönderilmek suretiyle üyelerimize ulaştırılacaktır. Detaylı bilgi  11.03.2004 tarihinde  üyelerimize posta ile  gönderilen ve web sitemizde yayınlanan Genel Sekreterliğimizin 7 nolu sirkülerlerinde  yeralmaktadır.

 1-Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından Düzenlenecek Seminerler Hk.

2-Irak’a Yapılan İthalattan % 5 Oranında Gümrük Vergisi Tahsil Edilmesi Hk.

3-Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Tarafından Düzenlenecek Seminerler Hk.

4-H.K. Eiseler  VDI Ünvanlı Alman Firmanın Örme  Kumaş Talebi Hk.

 

1-Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden alınan 26.04.2004 tarihli yazıda, dış ticaret konusunda nitelikli eleman yetiştirmek, illerimizde yerleşik üreticileri ihracata yölendirmek, onları mevcut yasal uygulamalardan haberdar etmek ve ülkemizin ihracatını artırmak amacıyla T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda, İGEME, İhracatçı Birlikleri ve EXIMBANK işbirliğiyle “81 İlden Sınırlar Ötesine” adlı semirlerin düzenlenmeye başlandığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği yukarıda belirtilen kuruluşlar ile iş birliği içerisinde ihracat mevzuatı, ihracatta devlet yardımları, pazara giriş ve EXIMBANK kredi uygulamaları konularında; 10 Mayıs 2004 tarihinde Bursa’da; 11 Mayıs 2004 tarihinde Çanakkale’de ve 12 Mayıs 2004 tarihinde Balıkesir’de ücretsiz seminerler düzenleyecektir.

 

2-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden gönderilen 21.04.2004 tarihli yazıda, Bağdat Ticaret Müşavirliği’nden gönderilen bir yazıya atıfta bulunularak, Irak Geçici Koalisyon Yönetimi’nin 15 Eylül 2003 tarihli ve 38 sayılı talimatı ile düzenlenen ve Irak’a yapılan ithalatta % 5 oranında gümrük vergisi tahsil edilmesine ilişkin uygulamanın anılan ülke gümrük kapılarında 15 Nisan 2004 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiği bildirilmektedir. 

Söz konusu talimata göre, Irak’ta serbest pazar ekonomisinin geliştirilmesi amacıyla tahsil edilecek gümrük vergilerinde baz alınacak ürün fiyatlarının belirlenmesinde uluslararası uygulamalar dikkate alınacak olup, vergi tahsilinden elde edilecek gelir sadece Irak halkının desteklenmesi ve Irak’ın yeniden inşa edilmesinde kullanılacaktır. Talimatın yüyürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl süreyle İthal edilen bütün ürünler vergiye tabi olup; gıda, ilaç, tıbbi cihazlar, giyim, kitap, insani yardım malzemeleri, BM ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından ithal edilen ürünler ile petrol karşılığı gıda ürünleri söz konusu vergiden muaf tutulmuştur.  

3-Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden alınan 21.04.2004 tarihli yazıda, dış ticaret konusunda nitelikli eleman yetiştirmek, illerimizde yerleşik üreticileri ihracata yölendirmek, onları mevcut yasal uygulamalardan haberdar etmek ve ülkemizin ihracatını artırmak amacıyla T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda, İGEME, İhracatçı Birlikleri ve EXIMBANK işbirliğiyle “81 İlden Sınırlar Ötesine” adlı semirlerin düzenlenmeye başlandığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, yukarıda belirtilen kuruluşlar ile iş birliği içerisinde ihracat mevzuatı, ihracatta devlet yardımları, pazara giriş ve EXIMBANK kredi uygulamaları konularında; 3 Mayıs 2004 tarihinde Çorum’da; 4 Mayıs 2004 tarihinde Amasya’da ve 5 Mayıs 2004 tarihinde Samsun’da; 6 Mayıs 2004 tarihinde Ordu’da ve 7 Mayıs 2004 tarihinde Giresun’da seminerler düzenleyecektir.

 

4-H.K. Eiseler   VDI ünvanlı Alman firma   aşağıda teknik detayı verilen örme  kumaşları imal ve ihrac eden firmalarla temas kurmak istemektedir.

 

1.       Kumaşın özellikleri

Taranmış iplikten mamül yuvarlak örme hafif suprem kumaş. (detayları şöyledir)

Elastan (likralı olması şart değil)

Kumaşın genişliği                                                          180-188 cm

Parça halinde teslim edilmeli

Gümrük tarife numarası                                       6005 31 90 00 00

 

2.       Teknik veriler

Süprem makinalarında imal edilmiş                                       28 veya 30 gauge

Metrekare ağırlığı                                                   185 gr.

Tekstil kompozisyonu karışım,    iplik Numarası Ne 30/1            %100 pamuk

veya                                                                              %70 pamuk, %30  polyester

veya                                                                              %50 pamuk, %50  polyester

veya                                                                              %25 pamuk, %75  polyester

Bu ölçülerde mevcut olan ne varsa. Bu konuda firma tarafından herhangi bir zorunluluk konmamıştır.

%3 elastan olabilir.

  

    3.    Boyama prosedürü ile ilgili açıklamalar

Ring ipliği örmeden önce X-cones şeklinde boyanmalıdır

veya bir cheese-boyama makinası ile olsa daha da iyi olacak.

ve (firma  tarafıından) sağlanmış olan renk düzenine göre test edilmelidir.

(DATACOLOR veya GretagMacbeth) sistemlerinden hangisi ile olacağını siparişten önce firma karar verecektir.

 

4.       Makina teçhizatı

Gerekli esnekliği yakalayabilmek için, örme makinası esnek kumaş üretimine uygun olmalıdır.

Son ürün esnek döşemecilik kaplamada  kullanılacaktır.. Bundan dolayı iki yönlü (çapraz ve yan) yaklaşık %100 esneyebilmelidir.Test etme yöntemi: uzunlamasına 1 metre kesip elinizle çekince, 2 metre esnemelidir.

 

     5.   Terbiye işlemleri

            a) Çekmezlik için yıkama

            b) Minimum genişlik 180 cm. olmalı

            c) 1 cm’lik kenar

            d) Karten tüplere sarılı ve polyester levha ile kaplanmış

            e) Etiketlenmiş

 

Talep halinde uçak ile numune gönderilebilecek olan firma ile temas kurmak isteyen üyelerimiz aşağıdaki adres ve irtibat numaraları ile temas edebilirler.

 

H.K. Eiseler   VDI     

(D) 94269 Rinchnach Lindenstrasse 39

Telefon: 0049 9921 8188   Telecopy :+49 9921 8188

e-mail: horst.eiseler@t-online.deBültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.