Bülten Sıra No: 2004/128

A.B.D’nin TEKSTİL VE HAZIRGİYİM PAZARINI KORUMA YÖNTEMLERİ: ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMALARI VE KORUNMA ÖNLEMLERİ SEMİNERİ

18 Ekim 2004, Pazartesi

A.B.D’nin TEKSTİL VE HAZIRGİYİM PAZARINI KORUMA YÖNTEMLERİ:

ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMALARI VE KORUNMA ÖNLEMLERİ  SEMİNERİ

30 yıldan daha uzun bir zamandan bu yana kota kısıtlamaları ile düzenlenmekte olan ABD’nin  Tekstil ve Hazırgiyim ürünleri ithalatı, 2005 yılında kotaların tamamen kaldırılması ile yeni bir döneme girecektir. Bu yeni dönemde ABD tekstil ve hazırgiyim sanayiinin Dünya Ticaret Örgütü kapsamındaki korunma mekanizmaları kullanılarak korunmaya çalışılacağı, daha önceki dönemde bu tür mekanizmaların kullanılması için başvurmayan ABD tekstil ve hazırgiyim sanayiinin de bundan böyle anti-damping ve telafi edici vergilerin uygulanması talebi ile başvurularını artıracakları tahmin edilmektedir.

 Bu nedenle ABD’ne ihracat yapan Türk tekstil ve hazırgiyim firmalarının ABD korunma mekanizlarının, antidamping ve telafi edici vergilerinin ne şekilde uygulandığı ve böyle bir girişime ne şekilde hazırlıklı olabilecekleri ve maruz kaldıklarında kendilerini nasıl savunabilecekleri hakkında bilgiye sahip olmaları önem taşımaktadır.

Bu çerçevede 5 Kasım 2004 tarihinde, ABD’de yerleşik Lafave & Sailer Avukatlık firması avukatlarından Arthur LAFAVE’ın konuşmacı olarak katılacağı bir bilgilendirme semineri düzenlenecektir. Bay Lafave geçmişte ABD Dış Ticaret Müsteşarlığı Baş Danışmanlığı görevinde bulunmuş ve daha sonra ortağı olduğu avukatlık firması aralarında ülkemiz firmalarının da bulunduğu pek çok firmanın ticari ve hukuki çıkarlarını ABD’de başarı ile savunmuştur.

Bu seminerde ABD’ne ihracat yapan Türk tekstil ve hazırgiyim firmalarının çok kısa bir süreç içerisinde gelişebilecek yeni korunma ortamına ticari, hukuki ve teknik bilgi anlamında hazırlıklı olabilmesini teminen bilgi aktarımında bulunulacak, katılımcıların bu konudaki sorularının yanıtlanması sağlanacaktır.

Seminerde ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’nin ABD ile yaptığı DTÖ’ne katılım anlaşmasında yeralan özel korunma mekanizmaları ve ABD sanayiinin sektör ve ürün bazında uygulanabilecek bu tedbirlere yaklaşımı hakkında bilgi verilecektir.

Sözkonusu seminere katılım ücretsiz olup, İngilizce/Türkçe simultane çeviri yapılacaktır. Katılmak isteyen üyelerimiz aşağıda yeralan formu doldurarak Birliğimiz AB GB Anlaşmalar Şubesine (e-posta : ab@itkib.org.tr  faks: 212 454 04 25) iletmeleri gerekmektedir.

 

A.B.D’nin TEKSTİL VE HAZIRGİYİM PAZARINI KORUMA YÖNTEMLERİ:

ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMALARI VE KORUNMA ÖNLEMLERİ  SEMİNERİ

TARİH : 5 KASIM 2004 – CUMA

YER : DIŞ TİCARET KOMPLEKSİ – KONFERANS SALONU

PROGRAM :

Saat       09:30 - Kayıt

             10:00 – Açılış Konuşması – Sn Süleyman ORAKÇIOĞLU, İHKİB Başkanı

             10:15 - Seminer – Konuşmacı Sn. Arthur LAFAVE

             11:30 – Soru/Yanıt

             12:30 – Kapanış

 

 

 

KATILIM FORMU

 

 

5 Kasım 2004 Cuma Günü yapılacak “A.B.D’nin TEKSTİL VE HAZIRGİYİM PAZARINI KORUMA YÖNTEMLERİ: ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMALARI VE KORUNMA ÖNLEMLERİ” Seminerine katılmak istiyorum

 

FİRMA/KURUM ADI:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

TEL/FAKS:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

E-POSTA :

.................................................................................................................

 

KATILIMCI ADI:    …………………………………………

 

FİRMADAKİ GÖREVİ: ….…………………………………..

 

NOT: Kaydınızın yapıldığına dair konfirmasyon gönderilmeyecektir.Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.