Bülten Sıra No: 2004/100

21 Eylül 2004, Salı
İlgili Birim/Kurum: İNSAN KAYNAKLARI ŞUBESİ

1- Moldova Hükümeti Tarafından Yapılan Yeni Düzenleme Hk.<BR> 2-Bangladeş’in Devlet İhaleleri İle İlgili Site Hk.<BR> 3- Libya’da Acenta Atamasına İlişkin Sözleşme Hk.<BR> 4- Rusya’da 2004 Yılından İtibaren Yürürlüğe Giren Yeni Gümrük Kanunu ve DTÖ Hazırlıkları Çerçevesinde Çıkan Diğer Mevzuat ve Uygulamalara İlişkin Seminer Hk.<BR> 5- Hollanda’nın Eindhoven Şehrinde Düzenlenecek Olan “ Türkije Totaal “ Fuarı Hk.<BR>

Üyelerimize Sirkülerler ve Duyurularımız Artık Elektronik Ortamda iletilmektedir.

 

Genel Sekreterliğimizce yayınlanmakta olan sirkülerler ve duyurular 01 Haziran 2004 tarihinden itibaren artık sadece internet sayfamızda (www.itkib.org.tr) yayınlanmakta ve Genel Sekreterliğimize kayıtlı bulunan e- posta adreslerine gönderilmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi  11.03.2004 tarihinde  üyelerimize posta ile  gönderilen ve web sitemizde yayınlanan Genel Sekreterliğimizin 7 nolu sirkülerinde  yeralmaktadır

 

“Tekstil ve Konfeksiyon Haber / Yorum Bülteni”

Web Sitemizde

Genel Sekreterliğimiz AR- GE ve Mevzuat Şubesi tarafından  çeşitli yabancı kaynaklar taranarak hazırlanan ve tekstil ve konfeksiyon sektörleri hakkında dünyadaki çeşitli gelişmeleri ve bakış açılarını konu alan   “Tekstil ve Konfeksiyon  Haber/Yorum  Bülteni”                            Genel  Sekreterliğimizin  web  sitesinde  www.itkib.org.tr  “Dış Ticaret Bilgileri “ penceresinde  “ Haber/Yorum” başlığı  altında  her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır.

1- Moldova Hükümeti Tarafından Yapılan Yeni Düzenleme Hk.

2-Bangladeş’in Devlet İhaleleri İle İlgili Site Hk.

3- Libya’da  Acenta Atamasına İlişkin Sözleşme Hk.

4- Rusya’da 2004 Yılından İtibaren Yürürlüğe Giren Yeni Gümrük  Kanunu ve DTÖ Hazırlıkları Çerçevesinde Çıkan Diğer Mevzuat ve Uygulamalara İlişkin Seminer Hk.

5- Hollanda’nın Eindhoven Şehrinde Düzenlenecek Olan “ Türkije Totaal “  Fuarı Hk

 

1- Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan gönderilen yazıda, 1 Ağustos 2004 tarihinden geçerli olmak üzere Moldova’da faaliyet gösteren ithalatçı ve ihracatçı firmaların Moldova topraklarındaki faaliyetlerine ilişkin bir takım yeni düzenlemeler yapıldığı bildirilmektedir. Buna göre; Transdinyester bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler de ülkenin diğer bölgelerinde olduğu gibi Moldova Ticaret Odası’na kayıt yaptırmak zorunda olup, gümrük kontrolüne tabi olacaktır. Bunun yanısıra Moldova Hükümeti tarafından gönderilen Notada, daha önceden Transdinyester bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin sahip olduğu ayrıcalıkların 1 Ağustos 2004 tarihinden itibaren kaldırılması ile, ülkenin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren işletmeler arasında eşitlik sağlanmasının amaçlandığı belirtilmektedir.    

2- Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan gönderilen bir yazıda,  Dakka Büyükelçiliğimizin bir yazısına atıf yapılarak Bangladeş’te  kamu alımlarıyla ilgili birim olan Merkezi Tedarik Teknik Birimi’nin (Central Procurement  Technical  Unit-CPTU) web sitesinin hizmete  girdiği www.cptu.gov.bd. adresinden erişim olanağı bulunan sözkonusu sitede, 10 milyon Taka’nın(yaklaşık 167.000 ABD Doları ) üzerinde mal alımı ve yapım işleri ile 5 milyon Taka’nın ( yaklaşık 84.000 ABD Doları)  üzerindeki hizmet  alımlarına ilişkin tüm devlet ihalele duyurularının  yeraldığı   bildirilmektedir.

3-Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan gönderilen yazı ekinde  Libya’da ticari faaliyette bulunup acenta atamak isteyen firmaların kullanacakları sözleşme ve anlaşmaların bir örneği gönderilmiştir. Konuyla ilgilenen üyelerimiz sözkonusu metine http://www.itkib.org.tr/res800/sirkuler/100/libya.zip adresinden ulaşabilirler.

4-Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden alınan bir yazıda;  Dış Ticaret Müsteşarlığı  koordinasyonu ve Birlikleri organizasyonunda Türk İşadamları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla 06 Ekim 2004, Çarşamba günü Konya Sanayi Odası’nda “  Rusya’da 2004 yılından itibaren yürürlüğe giren yeni Gümrük  Kanunu ve DTÖ hazırlıkları çerçevesinde çıkan diğer mevzuat ve uygulamalar” konulu  bir semininerin  organize edileceği bildirilmektedir.

Konuyla ilgilenen üyelerimiz aşağıda yeralan  katılım formunu doldurarak en geç 1 Ekim 2004 tarihine kadar anılan Genel Sekreterliğin Tanıtım, Organizasyon ve Yayın Şubesi’ne (Tel: 312-447 27 40, Fax: 312-447 01 80, E-mail: oaib-pr@dtm.gov.tr) başvurabilirler.

 

KATILIM FORMU

Firma Vergi No  :
Katılımcı Adı Soyadı      :
Firma veya Kurum Adı   :                                              Görevi:
Adres                           :


Telefon :                                   Faks:                                       E-Mail:
Firma Faaliyet Alanı      :                                                         
İmza ve Tarih                :

NOT: Katılımcı sayısı sınırlı olup katılım başvuru sırasına göre belirlenecektir.

 

Seminer Yeri: Konya Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad.  42300 Selçuklu - KONYA

  

5-Lahey  Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği tarafından gönderilen bir yazıda; 17-19 Aralık 2004 tarihlerinde  Eindhoven  Boursgebouw fuar merkezinde Hollandalı , Belçikalı, Alman ve Türk ziyaretçilere yönelik olarak Türk kültürünün  ve mutfağının  yanısıra turizm imkanlarının tanıtılacağı ve çeşitli ürün hizmetlerin sunulacağı Türkije Totaal “ (www.turkijetotaal.com)  adlı bir fuar düzenleneceğini bildiilmektedir.

İlk defa bu yıl gerçekletirilecek olan  ve yaklaşık 20.000 ziyaretçinin beklendiği belirtilen  sözkonusu fuarda mobilya, halı, elektrikli aletler ve ev tekstili gibi Türkiye’de  üretilen ev eşyalarının da satışının yapılması  mümkün bulunmaktadır.

 

Katılım Ücreti:

Ticari stand alanınnın metrekare fiyatı 49,50 € ticari stand  alanının stand kuruluşu dahil metrekare fiyatı 75.00€ standlar , ahşap paneller ile kurulmakta olup, çeşitli renklerde flannel kumaş ile kaplanmıştır. 30cm yüksekliğinde beyaz pano çerçevesi mevcuttur.Köşe panelleri kolon sütunlarından oluşmaktadır.Standlara yer döşemesi , elektrik ve ışıklandırma dahildir.

Dernekler ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar için 4 metrelik Pazar standının fiyatı 150.00 € ticari faaliyetler için 4 metrelik Pazar standı fiyatı 275.00 €

Elektrik bağlantısı 1kW.  35.00  € Elektrik bağlantısı 3 kW € 70.0.2x80 watt’lık ikili spot   22,50. €  yiyecek ve içecek satışı için bilgi isteyiniz.

Organizasyon

Expo Business Partners B.V  Postbus 1210 5602 BE Eindhoven Tel:31-40 –242 24 17 Fax: 31- 40-248 33 59 e-mail: info@ turkijetotaal.com

 Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.