31.KOZA GENÇ MODA TASARIMCILARI YARIŞMASI 2023 PR TEKLİF ALMA ŞARTNAMESİ

 

GENEL:

Bu teklif şartnamesi, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesindeki İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin düzenlemiş olduğu 2023 yılı Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması PR işleri kapsamında gereken danışmanlık hizmetlerini içeren iş için verilecek olan tekliflere ilişkin usul ve şartları kapsamaktadır.      

İDARE: İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği kısaca İHKİB olarak anılacaktır.

İSTEKLİ: Teklif Sahibi Firma.

 

İŞİN KAPSAMI:

1992 yılından beri İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) tarafından düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması moda tasarımı alanında kariyer yapmak isteyen genç yetenekleri endüstriyle buluşturan en önemli platformdur.

Moda endüstrisine yeni tasarımcılar kazandırmak konusunda lokomotif görevi gören KOZA, düzenlendiği 30 yıl süresince Türkiye'nin en etkileyici moda arşivini yaratmıştır. Bu yönüyle Türkiye'deki moda endüstrisinin gelişimini ve tarihini de temsil etmektedir.

Koza'nın tüm finalistleri bugün ya Türkiye'nin en tanınmış moda tasarımcıları olarak kendi markalarını kurmuş ya da birçoğu önde gelen moda markalarının tasarım departmanlarının başındadır.

YARIŞMA SÜRECİ

Bu yıl 31. düzenlenecek olan Koza Yarışması 3 aşamalı değerlendirme sürecinden oluşur. Tasarımcılar, akademisyenler ve moda profesyonellerinden oluşan seçici kurul puanlamaları gerçekleştirir.

1.Online Değerlendirme

Online değerlendirme aşamasında tüm başvurular jüri tarafından www.kozayarismasi.com üzerinden değerlendirilir.

2.Yüz Yüze Mülakat

Online değerlendirme sonucunda yüz yüze mülakata katılmaya hak kazanan katılımcılar hazırladıkları koleksiyonlar hakkında jüriye detaylı bilgi verirler.

Değerlendirme sonucunda 10 finalist belirlenir.

3.Final Jürisi

Koza Gala Gecesi'nde gerçekleşen Final Jürisi'nde finalistlerin hazırladıkları 6 parçalık koleksiyon jüriye sunulur. Değerlendirme sonucunda ilk 3 belirlenir.

ATÖLYE VE DANIŞMANLIK SÜRECİ

Yüz yüze mülakat sonucunda seçilen 10 finaliste koleksiyonlarını hazırlama sürecinde atölye ve danışmanlık desteği verilir.

Atölye Desteği

Koleksiyonlarının üretilmesi aşamasında kalıp, dikim ve malzeme alımı için her finaliste atölye desteği verilmektedir.

Danışmanlık Desteği

Koleksiyon hazırlama sürecinde danışmanlık desteği belirlenen bir kreatör kurum ya da kişi iş birliğinde birebir danışmanlık görüşmeleriyle yürütülen bir süreçtir. Bu süreçte finalistler, Kreatör kurum ya da kişi ile İHKİB tarafından belirlenen tarih ve yerde aşağıda içeriği belirtilen kapsamda en fazla 3 görüşme yapabilirler.

Birinci Görüşme kapsamında koleksiyonların teknik çizimleri, kumaş ve malzeme seçimleri ve uygulamaya dair teknik konular değerlendirilir ve finalistler yönlendirilir. Finalistlerin bu görüşmeye yarışmaya sundukları portfolyoları ile uygulamaya yönelik detaylı teknik çizimleri, malzeme ve aksesuar örneklerini tamamlayarak katılmaları beklenir.

İkinci Görüşme kapsamında prototip uygulamaları değerlendirilir ve kritikler verilir. Finalistler bu görüşmeye koleksiyonlarında yer alan tüm giysilerin prototiplerini tamamlamış olarak katılmalı ve dikimde kullanacakları kumaş, yardımcı malzemeler, baskı, nakış, aksesuar vb malzemelerini prototiplerle birlikte danışma kuruluna sunmalıdır. Finalistlerin uygulama sürecinde birlikte çalıştıkları teknik ekip bu görüşmede yer alabilir.

Üçüncü Görüşme kapsamında dikimi tamamlanmış koleksiyonların manken üzerinde fit denemeleri yapılır ve uygulama kritikleri verilir.

GALA GECESİ

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması göz kamaştıran bir Gala Gecesi ile son bulması öngörülmektedir. Ancak, bulunulan pandemi koşulları sebebi ile online veya hibrit olarak gerçekleştirilebilir.

10 finalistin hazırladığı koleksiyonlar büyük bir defile prodüksiyonu ile Türk ve yabancı basın mensuplarının yanı sıra; iş ve moda dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan seçkin davetli grubuna sunulur.

Defilenin ardından kazanan 3 tasarımcı, basın ve kamuoyuna tanıtılır ve ödülleri takdim edilir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

Son Başvuru Tarihi

(Belirlenecek)

1.Jüri: Online Değerlendirme

(Belirlenecek)

2. Jüri: Yüz Yüze Mülakat

(Belirlenecek)

Final Jürisi ve Gala Gecesi

(Belirlenecek)

 

2023 yılında 31. düzenlenecek Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması için PR firmasından beklenen hizmet kapsamı aşağıda yer almaktadır.

 

 1. PR TAKVİMİNİN VE STRATEJİSİNİN OLUŞTURULMASI

31. yıla yakışır şekilde iletişim sürecinin yürütülmesi gerekli olan Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması için oluşturulacak PR Takvimi ve Stratejisi 4 zaman dilimi olarak ele alınmalıdır.

 1. Yarışma Başvuru Süreci
 2. 10 Finalist Atölye ve Danışmanlık Süreci
 3. Gala Gecesi
 4. Yarışma Sonrası

Yarışma Başvuru Süreci

 1. Yarışmayı öncelikli olarak hedef kitleye duyurmak ve yarışma başvuruları arttırmak
 2. Jürinin basına tanıtımı

10 Finalist Atölye ve Danışmanlık Süreci

 1. Atölye sürecine ilişkin özel haber
 2. Video/Fotoğraf çekim prodüksiyonu
 3. Mentör/Finalist eşleşmesi ve mentörlere ilişkin özel haber/röportaj

Gala Gecesi

 1. Gala Gecesi'ne ilişkin kreatif projeler, iş birlikleri
 2. Jürinin basına tanıtımı
 3. Yüksek celebrity katılımı
 4. Yüksek blogger/ınfluencer katılımı
 5. Yüksek basın mensubu katılımı
 6. Davetli listelerinin hazırlanması ve düzenlenmesi
 7. Davetiye gönderimi (save the date/e-davetiye/davetiye)
 8. LCV alım ve raporlama süreci
 9. Oturma düzeninin yapılması
 10. Basın kitinin koltuklara dağıtımı
 11. Davetli sürecinin yönetimi

Jüri Üyelerinin Karşılanması ve Ağırlanması

VIP Davetlilerinin Karşılanması ve Ağırlanması

Yarışma Sonrası

 1. İlk 3 kazananın moda endüstrisine tanıtımı

Genel İletişim

PR Takvimi ve Stratejisi'nin 4 aşamasında aşağıdaki hususlara yer verilecektir:

 • Koza'nın genç moda tasarımcılarına sağladığı imkanlar
 • Koza'nın moda endüstrisine katkıları
 • Koza'nın İHKİB'in bir markası olduğu ve 30 yıldır düzenlendiği
 • Türkiye'nin en iyi moda tasarımcılarının birçoğunun yolunun Koza'dan geçtiği
 • Koza jüri üyelerinin moda endüstrisindeki önemi

 

 1. KOZA 2023 YILI İÇİN ÖZEL İÇERİK ÜRETMEK
 2. BASIN BÜLTENİ VE KİTİ HAZIRLANMASI VE DAĞITIMI
 3. BASILI YAYINLARA (GÜNLÜK, HAFTALIK, AYLIK); DİJİTAL YAYINLARA VE ONLİNE MECRALARA YÖNELİK ÖZEL HABER VE RÖPORTAJ ÇALIŞMALARININ YAPILMASI
 4. TV PROGRAMI/TV İLETİŞİMİ
 5. BLOGGER/INFLUENCER/YOUTUBER İŞ BİRLİKLERİ/PROJELERİ
 6. SOSYAL MEDYA AJANSI İLE ORTAK PROJELER GELİŞTİRME
 7. AYLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILMASI
 8. HEDEFLENEN BASIN GERİ DÖNÜŞLERİNİ SAĞLAMAK
 9. AYLIK OLARAK BASIN YANSIMA RAPORUNUN KOMİTEYLE PAYLAŞIMI (GALA GECESİ VE ÖZEL ETKİNLİKLER SONRASINDA AYRICA BASIN YANSIMA RAPORUNUN KOMİTEYLE PAYLAŞIMI)
 10. BASINDAN GELEN TÜM İHTİYAÇLARA CEVAP VERMEK
 11. KRİZ YÖNETİMİ
 12. BELİRLENEN PR ÇALIŞMASI DÖNEMİ DIŞINDA MAKSİMUM 3 ETKİNLİK İÇİN MÜNFERİT BASIN BÜLTENİ HAZIRLANMASI VE DAĞITIMI
 13. FİNALDE DETAYLI BİR SONUÇ RAPORU OLUŞTURULMASI
 14. KOZA 2023 PR ÇALIŞMALARI  01 Ocak 2023 – 31 Aralık 2023 ZAMAN ARALIĞINDA 1 YIL SÜREYLE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

 

*PR ajansı, Gala Gecesi'nde kendi özel fotoğraf ve video ekibiyle çalışır.

 

GENEL ŞARTLAR:

 1. Teklifler, KDV hariç olarak gösterilmelidir.
 2. Teklifler 09.01.2023 tarihi en geç saat 16:00'ya kadar idari@itkib.org.tranil.biyik@itkib.org.tr adreslerine mail yoluyla iletilmelidir.
 3. Teklifler Türk Lirası olarak verilecektir.
 4. Teklif mektubu birden fazla sayfayı içeriyorsa, her sayfa, firma yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olacaktır. (Zorunlu belgedir.)
 5. İlgili mevzuatta bulunan mücbir (zorlayıcı) sebepler dışında firma; teklifin uygun görülüp sözleşmenin imzalanmasından itibaren en fazla 15 gün içinde ilgili mevzuatta belirtilen mercilere işin gerektirdiği her türlü bildirim ve başvuruyu yapacak ve BİRLİK'i bilgilendirecektir.
 6. Şartnamenin ve Ek1 Teklif Formunun firma yetkilisi tarafından her sayfasının kaşelenip imzalanması. (Zorunlu belgedir)
 7. Güncel imza sirküleri. (Zorunlu belgedir)
 8. Proje yaklaşım sunumu (Zorunlu belgedir)
 9. Referanslar. (İsteğe bağlı belgedir.)
 10. Ayrıca bir teklif mektubu hazırlanacaksa ve teklif mektubu birden fazla sayfayı içeriyorsa, her sayfa, firma yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olacaktır.

 

           Sorularınız için aşağıda yer alan kişiler ile irtibat kurabilirsiniz.

 

İlgili Kişiler:

 

Teknik Konular:

 

Tuğçe YILDIZ OK- tugce.yildiz@itkib.org.tr- 0212 454 03 52 

Ünal TÜRLÜDÜR-unal.turludur@itkib.org.tr - 0212 454 04 31

 

İdari Konular:

 

Anıl BIYIK – anil.biyik@itkib.org.tr – 0212 454 03 02

Meryem BOZKURT – meryem.bozkurt@itkib.org.tr – 0212 454 02 07

 

GİZLİLİK

İSTEKLİ, işbu Şartname konusu hizmetlerin ifası kapsamında edindiği ticari, teknik, ekonomik, finansal bilgiler dahil olmak ve bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü bilgiyi saklı ve gizli tutacak, hiçbir kişi ya da kuruluşa, üçüncü kişilere ifşa etmeyecek ve ulaşma imkânı vermeyecek, işbu Şartname konusu hizmet kapsamında belirlenen dışında hiçbir maksatla kullanmayacaktır. İSTEKLİ'nin personelinin ve kendilerine bağlı olarak çalışan diğer kişilerin gizlilik yükümlülüğüne aykırı davranmaları halinde doğrudan İSTEKLİ sorumlu olacaktır. İSTEKLİ, kendisinin veya personeli veya kendisine bağlı olarak çalışan diğer kişilerin herhangi bir şekilde gizlilik yükümlülüğünü ihlal etmesi halinde, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin (İTKİB) veya 3. Kişilerin veya kuruluşların uğradığı her türlü zararı tazmin edecek ve 50.000 TL tutarında cezai şartı İHKİB'e ödeyecektir. Gizlilik yükümlülüğü süresiz olarak geçerli olacaktır.

 

GENEL HÜKÜMLER:

1.  İşbu Şartnamenin bir maddesi hukuken geçersiz ise ya da geçersiz hale gelirse, bundan sözleşmenin diğer maddeleri etkilenmez. Hukuken geçersiz maddelerin yeri, sözleşme taraflarınca zaman kaybetmeden sözleşmenin sahip olduğu ekonomik amaca en yakın geçerli madde ile doldurulur.

2.  Taraflar arasında çıkacak her türlü anlaşmazlıklarda İHKİB defter kayıt, belgeleri ve bilgisayar kayıtları tek başına kesin delil teşkil edecektir.

3.  Taraflar sözleşmedeki adreslerini tebligat adresi olarak gösterdiklerini, adres değişikliklerinin yazılı olarak noter kanalı ile bildirilmediği takdirde, bu adreslere yapılan her türlü tebligatın geçerli olacağını kabul ve taahhüt ederler.

4. Şartnameye konu teklifin BİRLİK tarafından kabulü üzerine imzalanacak sözleşmeden doğan her türlü damga vergisi, resim, harç İSTEKLİ tarafından ödenecektir.

5. İSTEKLİ firma tarafından avans istenmesi durumunda Sözleşmenin yapılmasını takiben 5 gün içinde İSTEKLİ, sözleşme miktarında teminat çekini İHKİB'e vermekle yükümlüdür. Bu teminat hizmetin İSTEKLİ'den sözleşme çerçevesinde belirtilecek şartlar dahilinde eksiksiz alınması durumunda iade edilecektir. Aksi takdirde, İHKİB'in söz konusu teminat çekini nakde çevirme hakkı saklıdır.

6. Taraflar, işbu Sözleşme ile ilgili olan konularda ve işbu Sözleşme'nin ifasına ilişkin olarak, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat uyarınca tabi oldukları hukuki, idari ve teknik yükümlülüklerini eksiksiz bir biçimde yerine getirecek ve birbirlerinin bahsi geçen mevzuat kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesini engelleyici davranışlardan kaçınacaktır. Taraflar söz konusu verileri sözleşmeye konu faaliyetler dışında hiçbir amaçlar üçüncü kişi/kişilerle paylaşmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Taraflar, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun uyarınca kişisel verilerin hukuka aykırı erişimini engellemek ve söz konusu verileri koruma altına almak amacıyla her türlü teknik ve idari tedbirleri alacaktır.

7. İHKİB, işbu şartname kapsamında sonuçlandırılan ihale sonucunda yapılacak sözleşmeyi süresiz ve bildirimsiz tek taraflı ve tazminatsız olarak feshedebilir. Sözleşmenin İHKİB tarafından haklı sebeple feshedilmesi halinde Hizmet Veren, İHKİB'in uğrayacağı tüm doğrudan ve dolaylı zararları tazmin etmekle birlikte ayrıca sözleşme bedeli kadar cezai şart bedelini İHKİB'e ödemekle yükümlüdür.

8. Hizmetin istekli tarafından gereken şartlar ve koşullar ile yapılmaması veya yapılamaması halinde sözleşme bedelinin %50 si kadar cezayı ödemeyi kabul ve taahhüt eder. İstekli, belirlenen cezai şart miktarının fahiş olmadığını ve bu bedele itiraz etmeyeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

9. Tekliflerin değerlendirilmesinden sonra İSTEKLİ ile yapılacak sözleşmede yukarıda belirtilen bütün koşullar yer alacaktır.

 

ERKEN BİTİRME, GECİKME VE SÜRE UZATIMI,

 

İSTEKLİ, şartname konusu işin erken bitirilmesi veya teslimi halinde herhangi bir ek ücret talebinde bulunamaz.  Şartname konusu işin gecikmesi halinde, BİRLİK, gecikmenin sebeplerini değerlendirerek gerekli gördüğü takdirde süre uzatımı verebilir. İSTEKLİ'in, şartname konusu işi süresinde herhangi bir sebeple bitirememesi veya layıkıyla teslim edememesi halinde, kendiliğinden temerrüde düşmüş sayılacaktır. Bu durumda gecikilen gün başına şartnamede öngörülen işin bedelinin %1'i oranından cezai şart BİRLİK'e ödenecektir. BİRLİK bu cezai şartı yapacağı ödemelerden mahsup hakkını haizdir.

 

 

MÜCBİR SEBEP HALLERİ

 

Taraflardan herhangi biri kalacağı mücbir sebepten dolayı yükümlülüklerini veya yükümlülüklerinin bir kısmını yerine getirmezse diğerine karşı sorumlu olmayacaktır. İş bu şartname çerçevesinde mücbir sebep halleri tarafların çalışmalarını engelleyen ve tabii afet vasfını haiz olduğu ilgili resmi kuruluşlardan belgelendirilmiş bulunan; yangın sel, kasırga, deprem gibi doğal afetler ve ilan edilmiş harp hali, salgın hastalık, iç isyandır.  Taraflardan biri, bir mücbir sebep ortaya çıktığında zaman kaybetmeksizin bunu diğer tarafa bildirmek zorundadır. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde taraflar birlikte değerlendirme yaparak alınacak tedbirleri beraberce tespit edecek ve uygulayacaklardır. Mücbir sebepler dolayısıyla meydana gelecek gecikmelerden doğabilecek zararları Taraflar birbirlerinden talep edemeyeceklerdir.

 

 DEVİR VE TEMLİK

 

İSTEKLİ, işbu şartname konusu işi ve varsa bu iş karşılığında elde edeceği ödeme/hakkedişleri, hasleten hak ve yükümlülüklerinin herhangi birini veya tamamını BİRLİK'in yazılı onayı olmaksızın, herhangi bir 3.kişiye devir ve temlik edemez. BİRLİK, işbu şartname konusu işten kaynaklı hak ve yükümlülüklerini devir ve temlik hakkını haizdir.

 

TEKLİF VEREMEYECEK OLANLAR:

Aşağıda yazılı kimseler, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak teklif veremezler, teklif vermiş olsalar dahi tespiti halinde teklifleri dikkate alınmaz ve satın alma kararı alınmışsa iptal edilir.

      a. Satın almayı yapacak TİM/BİRLİK Yönetim Kurulunda ve Denetim Kurulunda görev alan üyeler, TİM/BİRLİK personeli,

b. Satın almayı yapacak TİM/BİRLİKten ayrılan personel ile Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliğinden ayrılmış bulunanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren üç yıl müddetle,

c. Bu fıkranın (a) ve (b) bentlerinde sayılanların eşleri ile birinci derece kan ve sıhrî hısımları,

d. Bu fıkranın (a) ve (b) ve (c) bentlerinde sayılanların ortak olduğu tüzel kişilikler,

e. Daha önce kendisine iş verildiği halde, usulüne göre sözleşme yapmak istemeyen İSTEKLİler ile sözleşme yapıldıktan sonra taahhüdünden vazgeçen ve mücbir sebepler dışında taahhütlerini, sözleşme hükümlerine uygun olarak yerine getirmediği tespit edilen İSTEKLİler,

f. Kamu ihalelerine katılmaları muhtelif kanunlarla yasaklanmış olanlar

 

 

 

 

İHALE DIŞI BIRAKILMA NEDENLERİ

Aşağıda belirtilen durumlardaki İSTEKLİ'ler, bu durumlarının tespit edilmesi halinde, ihale dışı bırakılacaktır;

         1.Türkiye'nin veya kendi ülkesinin mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş sosyal güvenlik borcu olan,

2. Türkiye'nin veya kendi ülkesinin mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş vergi borcu olan,

         3. İhale tarihinden önceki 5 yıl içinde, mesleki faaliyetlerinden dolayı yargı kararıyla hüküm giyenler.

TEKLİFLERİ DEĞERLENDİRİLMESİ VE FİRMA SEÇİM KRİTERLERİ:

1.Teklifler, İHKİB Yönetim Kurulu ile Genel Sekreterlikten oluşacak bir komisyon tarafından değerlendirilecektir.

2. Değerlendirmede, uygun fiyat ve İSTEKLİ'nin benzer işlerde tecrübe ettiği hizmet kalitesi göz önünde bulundurulacaktır.

3. Değerlendirme sonuçları İSTEKLİ'lere yazılı olarak bildirilecektir.

4. İSTEKLİ'ler, yapılan değerlendirme sonucunda teklifleri hakkında alım kararı verilmemesi halinde BİRLİK'ten her ne nam altında olursa olsun herhangi bir tazminat ve sair talep haklarının olmadığını kabul ve taahhüt ederler. 

İHALEDEN VAZGEÇME:

1. İHKİB gerekli gördüğü takdirde ihaleyi yapmama hakkına sahiptir.

2. İSTEKLİler, İHKİB'in herhangi bir nedenle ihaleyi yapmaktan vazgeçmesi halinde İHKİB'den her ne nam altında olursa olsun herhangi bir tazminat ve sair talep haklarının olmadığını kabul ve taahhüt ederler.

 

UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

İş bu şartnameden doğacak uyuşmazlıkların giderilmesinde, İstanbul Tahkim Merkezi yetkili kılınmıştır. Uyuşmazlıklarda Türk hukuku ve İstanbul Tahkim Merkezi tahkim kuralları uygulanacaktır.

 

EK 1 TEKLİF FORMU

 

2023 Yılı Koza PR Hizmetleri Toplam Bütçe + KDV

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                   Firma kaşe & imza