Bülten Sıra No: 2023/5781

Arjantin’de İthalat İzin ve Ödemelerine İlişkin Tedbirler Hk.

09 Haziran 2023, Cuma

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, Buenos Aires Ticaret Müşavirliğinin Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğüne iletmiş olduğu bir yazıya atıfla, 24 Mayıs 2023 tarihli ve 35177 sayılı Arjantin Resmi Gazetesi’nde yayımlanan Arjantin Merkez Bankası’nın ithalat izin ve bedellerinin ödenmesine ilişkin aldığı yeni kararlar hakkında bilgi verilmektedir.

Söz konusu karara ilişkin olarak Arjantin Merkez Bankası tarafından alınan 18 Mayıs 2023 tarihli karar çerçevesinde;

  • Belirli şartlara bağlı olarak ihracat kapsamında elde edilen dövizin ithalata ilişkin finansal bir borcun ödenmesini teminen kullanılmasına izin verileceği,
  • Borcun alınacağı veya ithalat bedelinin ödendiği tarihte ithalatçının onaylanmış bir SIRA belgesinin olduğunu kanıtlaması,
  • İthalatçının finansa erişim için belirttiği bedel tutarındaki ürünün gümrükten giriş yapmış olması,
  • Finansmanın 19 Mayıs 2023 tarihinden sonra başlaması,
  • Gümrükten giriş yapan ürüne ilişkin finans aracının anapara veya faiz olarak 240 günden önce ödemesinin olmaması,
  • Finans aracının ödeme tarihinin ürünün gümrüğe girişinden asgari 365 gün sonra olması

gerektiği bildirilmekte ve ihracat bedelinin ancak ithal edilecek malın gümrüğe girdikten sonra kullanılabileceği belirtilmektedir.

Öte yandan, A 7344 sayılı karar kapsamında yer alan navlun hizmetleri için SIRASE belgesi (Arjantin Cumhuriyeti İthalat Sistemi ve Yurt Dışı Hizmet Ödemeleri) alınması gerekliliğine ilişkin muafiyetin iptal edildiği ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, son zamanlarda hükümet tarafından ithalata ilişkin uygulamaların gevşetileceğine ilişkin açıklamalarda bulunulmakla birlikte yeni kararlar kapsamında ithalatın takibi ve ithalat bedellerinin ödenmesine ilişkin sıkı kontrollere devam edildiği, ülkeye giren dövizin azami şekilde ülkede kalması ve ithalata ilişkin ödemelerin ertelenmesi için yeni önlemler alındığı bildirilmektedir.

Söz konusu kararlara ekte yer alan bağlantı linklerinden erişim sağlanabilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Bağlantı Linkleri:

1. A7770 (bcra.gob.ar) https://www.boletinoficial.gob.ar/detalleAviso/primera/287186/20230524

2. A7771 (bcra.gob.ar)

https://www.boletinoficial.gob.ar/detalleAviso/primera/287187/2023052Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.