Bülten Sıra No: 2019/4001

KEP ile iletilen Devlet Desteği Dosya Uzantılarında Değişiklik

29 Ağustos 2019, Perşembe

Sayın Üyemiz, 

Bilindiği üzere, e-imza standartlarına uygun olarak imzalanan Devlet Destekleri başvuru dosyaları, KEP adresi aracılığıyla iletilmektedir.

23.08.2019 tarihli Ticaret Bakanlığı talimatı ile;
“…elektronik imzalı dokümanların dosya uzantılarının İncelemeci Kuruluş Elektronik Belge Yönetim Sistemince tanınır olması zorunludur” hükmü getirilmiştir.

Birliğimiz Elektronik Belge Yönetim Sistemi, .pdf uzantılı dosyalar ve bu dosyalara atılan PADES tipi e-imzaları tanımaktadır.

Bu itibarla; 23.08.2019 tarihinden sonra yapılacak destek müracaatları ile iletilen elektronik dosya uzantılarının sadece .pdf olması ve bu dosya üzerine atılacak e-imzaların PADES tipi olması gerekmektedir.

İTKİB Genel Sekreterliği’nin yapmış olduğu özel kapsamlı anlaşma ile üyelerimiz (*), e-imza işlemlerini sınırsız ve ücretsiz olarak Kepport üzerinden yapabilmektedir.
Bu portal aracılığı ile;

  • Zaman damgalı ve kalıcı elektronik imza yöntemi ile elektronik imzaların, asgari 10 yıl yasal geçerliliği sağlanmaktadır.
  • Ek bir yazılım satın alınmasına gerek kalmadan ve uzun dönem imza maliyeti olmadan 5070 sayılı kanun standartlarına uygun e-imza atılabilmektedir.

* Kepport, cari yıl aidatını ödemiş firmaların kullanımına açıktır.Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.