Bülten Sıra No: 2017/3178

04 Ekim 2017, Çarşamba

T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan’a Resmi Ziyareti Kapsamında Düzenlenecek “Sırbistan -Türkiye İş Forumu”

TİM’den alınan bir yazıda, Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK)’ten alınan bir yazıya atfen, T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 10-11 Ekim 2017 tarihleri arasında Sırbistan’a resmi ziyaretleri kapsamında DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi tarafından muhatap kuruluşu Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın işbirliği ile “Sırbistan-Türkiye İş Forumu” düzenleneceği belirtilmektedir.

 

Anılan yazıda devamla, son yıllarda özellikle Türk yatırımcılar için cazip bir Pazar haline gelen Sırbistan’ın, kalifiye iş gücü ve iş dostu yatırım ortamı ve yatırımcılara sağladığı vergisel ve finansal teşvikler ile dikkat çektiği, merkezi konumu ve Avrupa Birliği, Balkanlar, Türkiye, Rusya ve Kazakistan gibi çok çeşitli ülke ve bölge pazarları ile gümrüksüz ticaret imkânına sahip olması sayesinde, ihracata yönelik yatırım yapmak isteyen firmalar için bir üretim üssü olma yolunda hızla ilerlediği ifade edilmektedir.

 

Ayrıca Financial Times dergisinin yaptığı araştırmaya göre, Sırbistan’ın 2016 yılında, ekonomik büyüklüğüne oranla 12 kat daha fazla sıfırdan yatırım (greenfield yatırımı) çekerek, bu alanda dünya çapında birinci pazar haline geldiği, gerçekleştirdiği kurumsal ve yapısal reformlar sayesinde Avrupa Birliği’ne aday ülke konumunda olarak ülkemizle arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta tekstil, otomotiv, tarım, gıda, inşaat, sanayi ve turizm sektörleri olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar söz konusu olduğu vurgulanmaktadır.

 

Bilgileri ve anılan ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/476/9482 bağlantısında yer alan katılım formunu 5 Ekim 2017 Perşembe günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, ödemeyi gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ziyarete katılım bedeli ekonomi sınıf uçuşlu paket program için, 750 ABD Doları, business sınıf uçuşlu paket program için ise

1.350 ABD Doları’dır.

 

Seyahat özel uçakla gerçekleştirilecek olup, İstanbul – Sırbistan – İstanbul uçuşları, transfer, tercüme hizmetleri ve diğer organizasyon giderleri katılım bedeline dâhildir.

Sırbistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Ziyarete katılım koşulları ve ziyarete ilişkin detaylar, başvuru formunda yer almaktadır.

 

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

 

Ek: Ziyaret Taslak Programını (1 Sayfa) indirmek için tıklayınız.

 Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.