Bülten Sıra No: 2004/62

KONU : 2005 YILI YAKLAŞIRKEN A.B.D.’ne KOTALI İHRACAT

13 Temmuz 2004, Salı

2005 YILI YAKLAŞIRKEN A.B.D.’ne KOTALI İHRACAT

25 Haziran 2004 tarihinde yayınlanan A.B.D. resmi gazetesinde Tekstil Anlaşmaları Uygulama Komitesi (CITA) tarafından yapılan duyuruda, A.B.D.’ne, Dünya Ticaret Örgütü’ne üye ülkelerden, halihazırda vize uygulaması ile kota kapsamında yapılmakta olan tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatının, 1 Ocak 2005 günü ve bu tarihten itibaren vize uygulaması gerektirmediği açıklanmaktadır.

Aynı duyuruda, kota kısıtlaması kapsamında bulunan ve yüklemesi 2004 yılı içerisinde yapılarak ihraç edilen ürünler için, A.B.D.’ne giriş tarihi dikkate alınmaksızın, 1 Ocak 2005 veya daha sonraki tarihlerde dahil olmak üzere vize belgesi aranmaya devam edileceği belirtilmektedir.

Sözkonusu duyuruda ayrıca, 2004 yılı kota seviyelerinin üzerinde yapılan yüklemelerin A.B.D.’ne girişinin ne şekilde yapılacağına dair bir açıklık getirilmemekte, bu konuda gerekli önlemleri alma ve uygulama yapma hakkının CITA tarafından korunduğuna ve kota limitlerinin aşımı durumunda bu yüklemelerin A.B.D.’ne girişinin engellenebileceği veya belirli dönemlerde örneğin her ay itibarı ile belirli miktarının girişine izin verebileceğine dikkat çekilmektedir.

Bu çerçevede, A.B.D.’ne kota kısıtlaması kapsamında ihracat yapan firmalarımızın 2005 yılının yaklaştığı önümüzdeki günlerde gerçekleştirecekleri yüklemelerinde yukarıda belirtilen hususları dikkate almaları rica olunur.Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.