Bülten Sıra No: 2004/48

18 Haziran 2004, Cuma
İlgili Birim/Kurum: GENEL SEKRETERLİK

1-Libya Ticaret Heyeti Programı Hk.<br> 2-Sırbistan Gümrüklerindeki Yeni Uygulama Hk.<br> 3-İstanbul Ticaret Odası’nın Başarılı Mal ve Hizmet İhracatçısı Üyeleri Ödünlendirmesi Hk.<br>

Üyelerimize Sirkülerler ve Duyurularımız Artık Elektronik Ortamda iletilecektir.

Genel Sekreterliğimizce yayınlanmakta olan sirkülerler ve duyurular 01 Haziran 2004 tarihinden itibaren artık sadece internet sayfamızda (www.itkib.org.tr) yayınlanarak ve Genel Sekreterliğimize kayıtlı bulunan e- posta adreslerine gönderilmek suretiyle üyelerimize ulaştırılacaktır. Detaylı bilgi  11.03.2004 tarihinde  üyelerimize posta ile  gönderilen ve web sitemizde yayınlanan Genel Sekreterliğimizin 7 nolu sirkülerinde  yeralmaktadır.

 

“Tekstil ve Konfeksiyon Haber / Yorum Bülteni”

Web Sitemizde

Genel Sekreterliğimiz AR- GE ve Mevzuat Şubesi tarafından  çeşitli yabancı kaynaklar taranarak hazırlanan ve tekstil ve konfeksiyon sektörleri hakkında dünyadaki çeşitli gelişmeleri ve bakış açılarını konu alan   “Tekstil ve Konfeksiyon  Haber/Yorum  Bülteni”                            Genel  Sekreterliğimizin  web  sitesinde  www.itkib.org.tr  “Dış Ticaret Bilgileri “ penceresinde  “ Haber/Yorum” başlığı  altında  her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır.

 

1-Libya Ticaret Heyeti Programı Hk.  

2-Sırbistan Gümrüklerindeki Yeni Uygulama Hk.

3-İstanbul Ticaret Odası’nın Başarılı  Mal ve Hizmet İhracatçısı Üyeleri Ödünlendirmesi Hk.

 

1-Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğü ve İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri organizatörlüğünde  25-27 Haziran 2004 tarihleri arasında Libya’ya bir ticaret heyeti programı düzenlenecektir.

Ticaret Heyeti Programına Turizm ,sağlık, telekomünikasyon , enerji, petrol ve petrol kimyasalları , inşaat malzemeleri, gıda , makina sulama sistemleri sektörlerinde faaliyet  gösteren , uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmaların katılımları öngörülmektedir.

Bu çerçevede gerek anılan pazardaki dış ticaret potansiyelini değerlendirmek isteyen  gerekse Libya pazarında özelleştirme  ve ortak yatırım suretiyel faaliyet göstermeyi amaçlayan firmalarımız açısından önemli bir fırsat olarak  görülen  Libya  Ticaret Heyetine  katılamk isteyen üyelerimiz anılan Birlikten temin edecekleri  başvuru formunu doldurarak en geç 21 Haziran 2004 Pazartesi mesai bitimine kadar  Fuarlar ve Dış İlişkiler Şubesi’ne  (Tel: 0212- 4540040/4540943/4540948 Fax:0212-4540046) iletebilirler

 

2-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Dış İşleri Bakanlığı’ndan gönderilen bir yazıya atıfta bulunularak; Sırbistan Maliye Bakanı’ nın değişmesinin ardından Sırbistan gümrüklerinde özellikle ülkemizden ve Çin’den gelen mallara karşı daha sıkı denetim yapılmaya başlandığı belirtilmektedir. Söz konusu yazıda ayrıca, ülkemizden ve Çin’den gelen malların gerçek değeri konusunda farklı hesaplamaları önlemek amacıyla malların gümrük işlemlerinin sadece Belgrad, Niş ve Şid şehirlerindeki gümrüklerde yapılması uygulamasına başlandığı bildirilmektedir. .

 

3-İstanbul Ticaret Odası’ndan alınan bir yazıda; İhracat ve döviz kazandırıcı işlemlerdeki başarılı faaliyetleri sonucunda 2003 yılında ülkemize en az 9.000.000.- ABD Doları döviz getiren firmalar belirlenerek ödüllendirileceği bildirilmektedir.

İstanbul Ticaret Odası tarafından gerek CD olarak hazırlatılarak gerekse de kitap olarak bastırılarak özellikle yurt dışındaki ilgili kurum ve kuruluşlar ile yabancı ithalatçılara dağıtılacak olan "OTEX'2003"de bu firmalar  yeralacaktır.

          Doldurulmuş BAŞVURU FORMU’nun ve gerekli diğer belgelerin anılan Oda’ya  12 Temmuz 2004 Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar iletilmesi  gerekmektedir, Bu tarihten sonra yapılacak başvurular, hazırlanacak katalog ve CD’de firmanın yer almaması koşuluyla, yıl sonuna kadar kabul edilecektir.

Gerekli bilgi ve BAŞVURU FORMU İstanbul Ticaret Odası Dış Ticaret Araştırma Servisi'nden(0212-455 61 90- 455 61 93)  veya Oda’nın web sitesinden (www.ito.org.tr) temin edilebilecektir.

 Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.