Bülten Sıra No: 2004/36

1-Tahran’da Yerleşik Shahrvand Co. Ünvanlı Firmanın İşbirliği Talebi Hk.<br> 2-Türk – Fransız Ticaret Derneği Tarafından Kurulmakta Olan Türk–Fransız İş Ortaklığı Borsası Hk.<br> 3-“81 İlden Sınırların Ötesine” Adlı Proje Kapsamında Düzenlenen Eğitim Programları Hk.<br> 4-Yunanistan’ın Türk Nakliyecilerine Yönelik Uygulaması Hk.<br> 5-“81 İlden Sınırların Ötesine” Adlı Proje Kapsamında Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ve İGEME Tarafından Düzenlenen Dış Ticaret Eğitim Programı Hk.<br> 6-Ukrayna/ Kiev’de Dolandırıcılık Olayı Hk.<br>

20 Mayıs 2004, Perşembe

Üyelerimize Sirkülerler ve Duyurularımız Artık Elektronik Ortamda iletilecektir.

Genel Sekreterliğimizce yayınlanmakta olan sirkülerler ve duyurular 01 Haziran 2004 tarihinden itibaren artık sadece internet sayfamızda (www.itkib.org.tr) yayınlanarak ve Genel Sekreterliğimize kayıtlı bulunan e- posta adreslerine gönderilmek suretiyle üyelerimize ulaştırılacaktır. Detaylı bilgi  11.03.2004 tarihinde  üyelerimize posta ile  gönderilen ve web sitemizde yayınlanan Genel Sekreterliğimizin 7 nolu sirkülerinde  yeralmaktadır.

               

1-Tahran’da Yerleşik Shahrvand Co. Ünvanlı Firmanın İşbirliği Talebi Hk.

2-Türk – Fransız Ticaret Derneği Tarafından Kurulmakta Olan Türk–Fransız İş Ortaklığı Borsası Hk.

3-“81 İlden Sınırların Ötesine”  Adlı Proje Kapsamında Düzenlenen Eğitim Programları Hk.

4-Yunanistan’ın Türk Nakliyecilerine Yönelik Uygulaması Hk.

5-“81 İlden Sınırların Ötesine” Adlı Proje Kapsamında Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ve İGEME Tarafından Düzenlenen Dış Ticaret Eğitim Programı Hk.

6-Ukrayna/ Kiev’de Dolandırıcılık Olayı Hk.

 

1-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden gönderilen bir yazıda; Tahran Ticaret Müşavirliği’nin bir  yazısına atıf  yapılarak Tahran Belediyesi’ne  bağlı ve Tahran genelinde 9 mağaza ile hizmet veren Shahrvand Co. firmasından temsilcilerle  Ticaret Müşavirlğimizde bir toplantı gerçekleştirildiği bildirilerek , sözkonusu toplantıda ;

-Shahrvand Co. firmasının gıda ürünleri, beyaz eşya , konfeksiyon ürünleri , elektronik eşya gibi birçok ürünün  satışa sunulduğu bir  mağazalar zinciri olduğu, Tahran’da hizmet veren mağazaların sayısını üç yıl içerisinde  22 ‘ye çıkarmayı hedeflediği ; ayrıca bu projenin gerçekleşmesini müteakip, mahalle aralarında hizmet verecek tarzda 100 küçük satış noktasını da faaliyete geçirmeyi planladığı,

-Anılan zincir mağazanın yetkililerinin ülkemizin önde gelen zincir mağazaları ile işbirliği imkanı yaratarak ortaklık kurmayı öngördükleri,

-Belediyeye bağlı bir kuruluş olan Shahrvand  Co firmasının, Tahran’ın en gözde yerlerinde arazi tahsisi imkanına sahip olduğu, anılan zincir  mağaza ortaklığı çerçevesinde  veya bu konudan  bağımsız şekilde , mezkur  arazilere de  bir veya birkaç katında  mağazacılık hizmeti vermek üzere , ticaret merkezleri inşa edilmesi konusunda hazırlık yapmakta olduğu; sözkonusu ticaret merkezlerinin finansmanının yabancı ortaktan talep edildiği ,

-Shahrvand Co. yetkililerinin ülkemizin önde gelen ihracatçı firmaları ile temasa geçmek istedikleri , özellikle kadın ve erkek giyim,  spor ayakkabı, beyaz eşya , elektronik eşya , mutfak aletleri, zeytin yağı ve diğer sıvı yağlar gibi ürünleri , fiyatlarının makul bir seviyede olması şartıyla ülkemizden ithal etmeyi planladıkları, ayrıca anılan ürünlerin İran temsilciliklerini de üstlenebileceklerinin ifade edildiği bildirilmektedir.

Anılan firma ile yukarıda belirtilen ürün satın alım ve işbirliği yapmak isteyen üyelerimizin firma ismi adres , irtibat numaralarını  ve   hangi konuda firma ile temas kurmak istediğini belirterek  Genel Sekreterliğimiz AR-GE ve Mevzuat  Şubesi’ne yazılı  bir başvuruda bulunmaları gerekmektedir.(Faks: 0212- 454 04 23)

 

2-1885 yılından beri İstanbul ve İzmir’deki ofislerinde hizmet veren Türk – Fransız Ticaret Derneği. Türk ve Fransız firmalara birbirleri ile iş yapma fırsatının sunulacağı bir ortam oluşturmak amacıyla Türk – Fransız İş Ortaklığı Borsası kurumu çalışmalarına başlamıştır. Söz konusu borsa hakkında detaylı bilgi almak isteyen veya söz konusu borsada yer almak isteyen üyelerimiz Türk Fransız Ticaret Derneği’nin 0212 249 29 55 nolu telefonu ile temasa geçebilirler.

 

 3-Ülkemizde ihracat bilincinin geliştirilmesi, son iki yılda yakalanan ihracat artışının sürdürülebilir hale getirilmesi ve bu çerçevede ülkemiz ekonomisinin geliştirilmesi amacıyla, Devlet Bakanımız Sayın Kürşad TÜZMEN’in talimatlarıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde İhracatçı Birlikleri, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) ve Eximbank’ın ortak organizasyonu ile “81 İlden Sınırların Ötesine” adlı bir proje başlatılmıştır. Adı geçen proje kapsamında, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri, İGEME ve Eximbank tarafından  1 Haziran 2004 tarihinde Sakarya’da, 2 Haziran 2004 tarihinde Kocaeli’de ve 3 Haziran 2004 tarihinde İstanbul’da ihracat mevzuatı, Eximbank uygulamaları, pazara giriş ve devlet yardımları gibi konularda eğitim programları düzenlenecektir. Söz konusu eğitim programları ile ilgili ayrıntılı bilgi için İMMİB Genel Sekreterliği Ar&Ge Şubesi’nden Mustafa Tuzcu (0212-454 09 95) ve Fatma Kayhan (0212 454 09 37) ile temasa geçilebilir.    

 

4-“81 İlden Sınırların Ötesine” adlı proje kapsamında; Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) ortak organizasyonunda İhracat Mevzuatı, İhracatta Devlet Yardımları, Pazara Giriş, İhracat Kredileri, Dış Ticarette Ödeme Şekilleri ve Kambiyo Mevzuatı, İhracatta KDV İstisnası ve Gümrük Mevzuatı Uygulamaları konularının ele alınacağı bir eğitim programı düzenlenecektir. Söz konusu eğitim programı 04 Haziran 2004 tarihinde saat 09.00’da Ankara’da Dış Ticaret Müsteşarlığı Uğur Ercan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olup, katılım ücretsizdir. Eğitim programına katılmak isteyen üyelerimiz Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden Hazan Kapusuzoğlu (0312 447 27 40/ 161) ve Nagihan Ünüvar (0312 447 27 40/ 164) ile temasa geçerek eğitim programı ve katılım koşulları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi temin edebilirler.

 

            5-T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’nden alınan 04.05.2004 tarihli yazıda, yurt dışına çıkışlarda araçlar için zorunlu olarak tanzim edilen Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı belgesinde Kıbrıs Rum Kesimine ait rumuzun (X) kapalı olmasıyla nedeniyle, Yunan Gümrük idaresince belgenin geçersiz sayıldığı ve bu tür sigorta kartı ile gelen araçların ilgili Yunan makamları talimatları gereğince kesinlikle ülkelerine alınmayacağı ve geri çevrileceği belirtilmektedir. Sözkonusu yazıda, bu uygulamanın bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması hususuna dikkat çekilmektedir.

 

            6-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan 18.05.2004 tarihli yazıda, Kiev Ticaret Müşavirliği’nden  alınan bir yazıya atfen yapılan açıklamada, kendini Kiev Büyükelçiliği Hukuk Müşaviri olarak tanıtan ve gerçek isminin Bülent Canpolat olduğu saptanan bir kişinin, bazı sahte isimler altında Ukrayna Turizm Bakanlığı ve T.C. Kiev Büyükelçiliği gibi antetli kağıtlar kullanarak, Ukrayna’ya giriş vizesi alma ve ihale takibi gibi hizmetler verdiğini bildirerek ve bu hizmetler karşılığında bazı Türk firmalarından değişik miktarlarda ücretler aldığı belirtilmektedir. Ayrıca yazıda, bu kişi hakkında Türkiye’de çeşitli mahkemeler tarafından verilmiş tutuklama kararı bulunduğu ve adı geçenin dolandırıcılık faaliyetlerine ilişkin bir dosyanın Ukrayna makamlarına iletildiği belirtilmektedir. Üyelerimizin dikkatli olmaları menfaatleri icabıdır.Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.