Bülten Sıra No: 2004/174

1- Almanya’da Yerleşik Bir Enstitü’nün Ekoloji ve Sosyal Uyum Konusunda Verdiği Hizmetler Hk.<br> 2-Türk Taşıtlarının 2004 Yılı İçerisinde Rusya ve Rusya Üzerinden Yapacağı Taşımlarda Kullanacağı İkili Transit Geçiş Belgeleri Hk.<br> 3-Yunanistan Geçiş Belgeleri Hk.<br> 4- İtalya Geçiş Belgeleri Hk.<br>

25 Kasım 2004, Perşembe

  

1- Almanya’da Yerleşik Bir Enstitü’nün Ekoloji ve Sosyal Uyum Konusunda Verdiği Hizmetler Hk.

2-Türk  Taşıtlarının 2004 Yılı İçerisinde Rusya ve Rusya Üzerinden Yapacağı Taşımlarda Kullanacağı İkili Transit Geçiş Belgeleri Hk.

3-Yunanistan Geçiş Belgeleri Hk.

4- İtalya Geçiş Belgeleri Hk.

 

1- Almanya’da yerleşik Eco-Tex Institute for Sustainable Systems GMBH ünvanlı enstitü Genel Sekreterliğimiz ile temasa geçerek tekstil ve konfeksiyon sektöründe ekoloji, çevreye duyarlı üretim ve sosyal uyum konularında sertifikalandırma yapmakta olduklarını belirterek hizmetlerini tanıtmıştır. Enstitü ve vermekte olduğu hizmetler konusunda www.eco-tex.de adresli web sitelerinden bilgi edinilebilir. İlgilenen üyelerimiz doğrudan adıgeçen enstitü ile temasa geçebilirler. (Tel:00-49-221-943672-0 Faks:00-49-221-943672-3  e-mail:info@eco-tex.de)

 

2-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden gönderilen  bir yazıda; Ulaştırma Bakanlığı’nın  bir yazısına atıf yapılarak,  Türk taşıtlarının 2004 yılı içerisinde Rusya’ya ve Rusya üzerinden yapacağı taşımalarda kullanılmak üzere 5000 adet ikili/transit geçiş belgesi ve 300 adet 3. ülke geçiş belgesi ve 2004 yılı içerisinde yüklenen Rus plakalı  taşıtlar karşılığında 4240 adet bonus belgesi alındığı bildirilmektedir.

 

Sözkonusu yazıda devamla  Ulaştırma Bakanlığı’nda  bulunan 200 adet 3. ülke geçiş belgesi yanında, adı geçen Bakanlık  ve TOBB’da toplam 974 adet  bonus geçiş belgesi bulunduğu belirtilmiştir .

 

Bu çerçevede, Rusya geçiş belgelerinin hem bonus belge hak sahiplerinin  haklarını gözetmek, hem de en verimli ve etkin kullanımını sağlamak amacıyla sözkonusu ülke geçiş belgeleri ile ilgili 2004 yılına münhasır olmak üzere aşağıdaki düzenleme yapılmıştır.

1-1 ay süreyle (22 Kasım 2004’e  kadar ) 3.ülke geçiş belgesi ve havuza aktarılan  bonus belgeler haricinde Rusya geçiş belgesi  genel kullanıma açılmayacaktır.

2-Ekim –Kasım- Aralık aylarında hak edilenler hariç olmak üzere firmaların sene içinde hak etmiş  oldukları bonus belgeler 2005 yılına aktarılmayacaktır.

 

3-Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden gönderilen bir yazıda; Ulaştırma Bakanlığı’nın  bir yazısına atıf yapılarak, 2004 yılına ait Yunanistan geçiş belgelerinin sadece ikili taşımalarda kullanılacağı bildirilmektedir.

 

4- Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden gönderilen bir yazıda; Ulaştırma Bakanlığı’nın  bir yazısına atıf yapılarak,   İtalya ile 24-25 Eylül 2003 tarihinde  İstanbul’da yapılan Kara Ulaştırma Karma Komisyon Toplantısı sonucunda imzalanan Protokol gereği 2004 yılı için aşağıda belirtilen  miktarlarda geçiş belgesi temin edildiği ifade edilmektedir.

 

                                    Alınan                                                           Bakanlıkta Kalan

Tektip :                          18 000                                                             2500

Yeşil :                             7 000                                                              1166    

Transit :                          4 000                                                                 667

Römork çektirme :           3 300                                                                _

 

İtalya Makamları nezdindeki girişimlerin sonuç vermemesi halinde mevcut belgelerin Kasım ayının ikinci yarısı itibarı ile tükeneceği hesaplanmaktadır.

 

Bu nedenle üyelerimizin yapacakları ihracatlarda bu konuyu  göz önünde bulundurmaları             yararlarına olacaktır.

 Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.