İTKİB OKULLARI
İTKİB
EĞİTİM KURUMLARI


Sektörümüzün gelişmesini sağlayacak temel güç ; Eğitilmiş inandır. Bu nedenle Birlik “ üretim için eğitim, eğitim içinde üretim” sloganı ile özel sektör-merkezi yönetim-yerel yönetim işbirliğinde okullar açtı.

Hizmete açılan okullar:


İstanbul Moda Akademisi
İHKİB Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Nahit Menteşe And.Mes. ve End.Mes.Lisesi İHKİB Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım Bölümü
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi / Meslek Yüksek Okulu Bomonti Kampüsü Giyim Üretim Teknolojisi Programı
İHKİB Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Zeytinburnu İDMİB Deri ve Meslek Lisesi
İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

 

 

İstanbul Moda Akademisi

Telefon/Fax : (0212) 219 41 41 / (0212) 232 74 74
Adres : Teşvikiye Cad. No:10/1 Nişantaşı Şişli/ İSTANBUL

İstanbul Moda Akademisi (İMA), Avrupa Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB)
tarafından yürütülen ve finanse edilen Moda ve Tekstil İş Kümesi'nin bir parçası olarak kurulmuştur. Türk tekstil ve hazırgiyim sektörünü
geliştirmek amacını taşıyan İstanbul Moda Akademisi, modanın kalbinin attığı Nişantaşı'nda son teknoloji ile yenilenmiş Sadrazam Sait
Paşa Konağı'nda hizmet vermektedir. İMA, eğitim hayatına 2008 senesinin başında dünyanın önde gelen moda okulları London College of Fashion
başta olmak üzere, Domus Academy (İtalya) ve İFM (Fransa), ile işbirliği içinde hazırladığı, uluslararası ve yerel eğitim kadrosu ile sunduğu moda
tasarımı, moda ürün geliştirme ve teknolojisi, moda fotoğrafçılığı ve medya, moda yönetimi ve pazarlama alanındaki kısa kurslar ile başlamış olup
hala sektöre yönelik sürekli profesyonel gelişim, ve akademik programlar ile geleceğin modacılarını eğitmektedir.

Avrupa Birliği ve İTKİBten
aldığı destek, Moda ve Tekstil İş Kümesi kuruluşları ile sinerjik çalışma yapısı, sektörle kurduğu güçlü bağlar, güncel eğitim içeriği, deneyimli
eğitim kadrosu, uluslararası arenada başarısını ispatlamış moda okulları ile yaptığı işbirlikleri, dinamik eğitim ortamı, modanın merkezindeki
son teknolojiyle donanmış binası ve bünyesindeki Türkiyenin en geniş moda kütüphanesi ile İMA bugünün ve geleceğin moda profesyonellerinin
heyecanla beklediği moda platformudur.


hazirgiyim.jpg (17403 bytes)

 

İHKİB Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Telefon/Fax : (0212)509 06 48-509 75 90 / (0212) 509 65 98
Adres : Havuz Mevkii,Öğretmenler sitesi, Okul sk. Avcılar/ İSTANBUL
Verilen Eğitim Türü:
Örgün Eğitim
Meslek Lisesi ( 1 yıl tanıtım ve yönledirme sınıfı + 3 yıllık meslek lisesi )

MESLEK LİSESİ (3 Yıl)
KESİM BÖLÜMÜ : Dokuma-Örme-Triko konfeksiyon yapan işletmelerin kesimhanelerinde, ürün çeşidine göre kumaş kontrolünü,model ve kumaş özelliklerine göre serimini ve kesim işlemlerini,işaretleme,etiketleme,eşleme yapan KESİM ustasını yetiştiriyor.
MODEL BÖLÜMÜ : İşletmelerin modelhanelerinde; kadın, erkek, çocuk iç ve dış giysileriiçin manuel veya bilgisayar yardımı ile kalıp elde etme,model uygulama,şablon hazırlama,serileme,pastal serim planı hazırlama,kesim raporu hazırlama işlemlerini yapan KALIPÇI yetiştiriyor.
DOKUMA HAZIRGİYİM BÖLÜMÜ : Dokuma konfeksiyon yapanişletmelerin dikimhanelerinde; üretim planlamasını, dikimini,ütüsünü kontrollerini ve ambalaj işlemlerini yapan teknik elemanları yetiştiriyor.
DÜZ ÖRME(TRİKO) HAZIRGİYİM BÖLÜMÜ :Triko konfeksiyon yapan işletmelerin dikimhanelerinde ;üretim planlamasını,dikimini,ütüsünü,kontrollerini ve ambalaj işlemlerini yapan teknik elemanları yetiştiriyor.
YUVARLAK ÖRME (PENYE) HAZIRGİYİM BÖLÜMÜ : Yuvarlak örme konfeksiyon yapan işletmelerin dikimhanelerinde, üretim planlamasını,dikimini,ütüsünü kontrollerini ve ambalaj işlemlerini yapan teknik elemanları yetiştiriyor.

UZUN SÜRELİ STAJ UYGULAMASI YAPILMAKTADIR
İşletmelerde beceri eğitimi ile gelecekte istihdam etmeyi düşündüğünüz elemanı seçerek alma imkanı sağlayan stajyer eleman uygulamasından yararlanılabilmektedir.Stajyer öğrenci'nin sigorta primleri  okul tarafından ödenir. Stajyer öğrenci alma koşulları ve süresi okuldan öğrenilebilir.
 
YETİŞKİN EĞİTİMİ
Konfeksiyon işletmelerinde çalışanların mesleki niteliklerini yükseltmek,vasıflı elemanlar yetiştirmek,sektöre bilgi desteği vermek üzere düzenlenen kurs,seminer,bilgilendirme toplantısı vb. Etkinlikler yetişkinlere yönelik yapılmaktadır.
Bu kursların,seminerlerin isimleri,süreleri vb. bilgiler okuldan öğrenilebilir.
 
FASON ÜRETİM ÇALIŞMALARI
Dokuma,Yuvarlak Örme ve Düz Örme konfeksiyon için;
*Ana kalıp tasarlama,model uygulama,serileme,pastal serim planı hazırlama işlemleri,
*Kesim,etiketleme, eşleme işlemleri,
*Dikim,ütüleme, ambalajlama işlemleri,
işletmelerin istekleri doğrultusunda fason olarak yapılmaktadır.
Fason işlerin fiyatları,üretim süreleri vb. Bilgiler okuldan öğrenilebilir.

avcilar.jpg (16869 bytes)

 

 

 

Nahit Menteşe And.Mes. ve End.Mes.Lisesi İHKİB Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım Bölümü

Tel /Fax : 0 212 599 72 07 / 0 212 599 72 07
Adres : Gültepe Mah. Kardeşler Sk. SEFAKÖY/İST.
Verilen Eğitim Türü:
Örgün Eğitim
Meslek Lisesi ( 1 yıl tanıtım ve yönledirme sınıfı + 3 yıllık meslek lisesi )


MESLEK LİSESİ (3 yıl)
Dokuma ve Yuvarlak örme konfeksiyon işletmelerindeki her tür makinanın çalışma prensiplerini bilerek, bakım ve onarımlarını yapan,mekanik ,elektronik,elektrik,pnömatik ayarlarını yapan MAKİNE TEKNİSYENİ yetiştiriyor.

İŞLETMELERDE UZUN SÜRELİ STAJ UYGULAMASI YAPILMAKTADIR.
İşletmelerde beceri eğitimi ile gelecekte istihdam etmeyi düşündüğünüz makine teknisyeninizi seçerek alma imkanı sağlayan stajyer öğrenci alma uygulaması vardır. Stajyer öğrenci'nin sigorta primleri  okul tarafından ödenir. Stajyer öğrenci alma koşulları ve süresi okuldan öğrenilebilir.
İHKİB KONFEKSİYON MAKİNELERİ BAKIM VE ONARIM BÖLÜMܒne öğrenci kabul koşulları ve zamanı okul müdürlüğünden öğrenilebilir.
Yaygın eğitimde ;
Konfeksiyonda kullanılan makinaların bakım ve onarımlarının öğretildiği yetişkinlere yönelik kısa süreli kurslar yaplmaktadır.

İŞLETMELERE TAMİR HİZMETLERİ
Dokuma ve yuvarlak örme konfeksiyon işletmelerinin ihtiyacı olan makina bakım ve onarım hizmetleri okulda veya işletmeye gidilerek verilmektedir. Tamir veya bakım işlerinin fiyatları ve koordinasyonu vb.bilgiler okuldan öğrenilebilir.

kucukcekmece.jpg (18172 bytes)

 

 


 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi / Meslek Yüksek Okulu Bomonti Kampüsü
İHKİB Giyim Üretim Teknolojisi Programı

 
Telefon : (0212) 243 53 43 (5670) ( Program Başkanı )
(0212) 240 88 47 ( Santral )
Faks :(0212) 243 53 43 (5671)
E-Posta :myotekstil@msgsu.edu.tr
Adres :Cumhuriyet Mah. Silahşör Cad. No: 71 Şişli/İstanbul


MESLEK YÜKSEK OKULU : (2 yıl)
MODA ALANINDA : Hazırgiyim işletmelerinin kolleksiyon hazırlama aşamalarında gerekli olan tasarım, manuel ve bilgisayar yardımı ile tasarım, kalıp hazırlama, prototip üretim için üretim teknikleri konularında bilgi sahibi olan stilist veya yardımcıları yetiştiriliyor.

KONFEKSİYON ALANINDA : Hazırgiyim işletmelerinin modelhanelerindeki kolleksiyonları, çizim safhasından alıp, tasarım grubu ile koordineli çalışarak manuel ve bilgisayar yardımı ile kalıp hazırlama, mulaj, amerikan dikim, prova ve materyaline dikim safhalarını bilen MODELİST veya yardımcısı yetiştiriliyor.

ÖĞRENCİ KABUL KOŞULLARI : Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı ile alınmaktadır.
YAZ STAJI UYGULANMAKTADIR.
Stajyer öğrenci almak isteyen işletmeler okuldan bilgi alabilirler.

YAYGIN EĞİTİMDE
İşletmelerin çalışan elemanlarına veya işletmelere yeni elemanlar yetiştirmek üzere;kadın,erkek,çocuk giyimleri için kalıp,bilgisayar yardımı ile kalıp, stilistlik, bilgisayar yardımı ile stilistlik vb. Sertifika programları düzenlenmektedir.
Sertifika programlarının süreleri,zamanları,ücretleri vb. Konular Meslek Yüksek Okulundan öğrenilebilir.

FASON ÇALIŞMALARI ve KONULARI
Kadın, erkek, çocuk iç ve dış giyim için;
 
*Kolleksiyon hazırlama ( Bilgisayar yardımı ile )
*Numune dikimi yapma
*Kalıp Hazırlama ( Bilisayar yardımı ile )
İşletmelerin istekleri doğrultusunda fason işler yapılmaktadır. Siparişin özelliğine göre fiyat, yapım süresi vb. Bilgiler okuldan öğrenilebilir.

moda.jpg (15928 bytes)

 


 
 
İHKİB Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesii

Tel / Fax :(0212)451 11 68-69-71 /(0212) 451 11 72
Adres :Çobançeşme Mah. Mithatpaşa Cad. Okul Sk. Yenibosna / İST.
Verilen Eğitim Türü:
Örgün Eğitim
Meslek Lisesi ( 1 yıl tanıtım ve yönledirme sınıfı + 3 yıllık meslek lisesi )


MESLEK LİSESİ : (3 yıl)
Dokuma, yuvarlak örgü (penye) ve düz örgü ( triko) konfeksiyon işletmelerinin modelhane bölümlerinde kadın,erkek ve çocuk gisileri için teknik detay çizimlerini yapan, manuel ve bilgisayar yardımı ile temel kalıp hazırlayarak,ürünün teknik çiziminden model uygulamaları yapabilen, şablon hazırlayan, numune dikimi yaparak kalıp formunun, vücut üzerinde incelemesini yapabilen, kesim planı hazırlayabilen KONFEKSİYON KALIP TEKNİSYENİ yetiştiriyor.

UZUN SÜRELİ STAJ UYGULAMASI YAPILMAKTADIR.
İşletmelerde beceri eğitimi ile gelecekte istihdam etmeyi düşündüğünüz elemanı seçerekalma imkanını sağlayan stajyer öğrenci alma uygulaması vardır. Stajyer öğrenci'nin sigorta primleri  okul tarafından ödenir. Stajyer öğrenci alma koşulları ve süresi okuldan öğrenilebilir.
YENİBOSNA HAZIRGİYİM MESLEK LİSESİ’ne öğrenci kabul koşulları ve zamanı Okul Müdürlüğü’nden öğrenilebilir.

YETİŞKİN EĞİTİMİ
Konfeksiyon işletmelerinin  bilgisayar yardımı ile kalıp hazırlama, serilendirme ve pastal planı hazırlama sistemlerini bilen elemanlarını vasıflı hale getirmek veya yeni elemanlar yetiştirmek üzere kurs, sertifika programı düzenlenmektedir.
Katılma koşulları, süresi, zamanı ve ücreti okuldan öğrenilebilir.

FASON ÇALIŞMALARI VE KONULARI
Kadın, erkek, çocuk giyimi yapan işletmeler için;
*Kalıp hazırlama,serileme, pastal kesim işlemleri
*Nümune dikimi işlemleri,
*Kolleksiyon için kalıp hazırlama, nümune dikimi işlemleri
fason olarak yapılmaktadır.
Müşterinin istediği modele göre fiyat, teslim süresi vb. Bilgiler okulun üretim planlaması şefliğinden öğrenilebilir.

hazirgiyim.jpg (17403 bytes)

 
Zeytinburnu İDMİB Deri ve Meslek Lisesi

Telefon / Fax: 0 212 547 42 02 / 0 212 665 17 02
Adres: Sümer mah. 56.sok. no: 67 Zeytinburnu / İstanbul

Verilen Eğitim Türü:
Örgün Eğitim
Meslek Lisesi ( 1 yıl tanıtım ve yönledirme sınıfı + 3 yıllık meslek lisesi )
Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği arasında 2002 yılında imzalanan protokolle eğitime başlanan Deri Hazırgiyim Bölümü 2004-2005 öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir.
Deri hazırgiyim bölümünde: Kalıp hazırlama teknikleri, ürün teknik çizimleri, deri kesiciliği, genel dikiş teknikleri, makina bilgileri konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.
UZUN SÜRELİ STAJ UYGULAMASI YAPILMAKTADIR.
İşletmelerde beceri eğitimi ile gelecekte istihdam etmeyi düşündüğünüz elemanı seçerek alma imkanını sağlayan stajyer öğrenci alma uygulaması vardır. Stajyer öğrencinin sigorta primleri okul tarafından ödenir.
İMKB Zeytinburnu Meslek Lisesi İDMİB Deri Hazırgiyim Bölümü’ne öğrenci kabul koşulları ve takvimi ile stajyer öğrenci alma şartları ve fason çalışmalarıyla ilgili bilgiler Okul Müdürlüğünden öğrenilebilir.
 
 
İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Telefon / Fax: 0 212 221 76 26 – 222 15 43 / 0 212 222 15 43
Adres: Gürsel mah. Görgülü sok. No: 26 / 1 Kağıthane / İstanbul
Verilen Eğitim Türü:
Örgün Eğitim
Meslek Lisesi ( 1 yıl tanıtım ve yönledirme sınıfı + 3 yıllık meslek lisesi )


Hazırgiyimin tüm disiplinlerini bünyesinde barındıran ilk ve tek mesleki eğitim kompleksi olma özelliğini taşıyan Kağıthane İHKİB Hazırgiyim Meslek Lisesi Eğitim Kompleksi 2004 yılının Eylül ayında öğrenci kabul etmeye başladı.
Kağıthane’de, toplam 6600m2 arazi üzerine kurulu 8100m2’lik kapalı alana sahip bina kompleksinde hayata geçirilen Kağıthane İHKİB Hazırgiyim Meslek Lisesi’nde her yıl 1500’ü örgün, 500’ü de yaygın eğitim kapsamında toplam 2000 öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Bu dev mesleki eğitim kompleksinde oluşturulan bölümler şöyle:

Hazırgiyim Üretim Teknolojileri :
Dokuma Yüzey Konfeksiyon Bölümü, Yuvarlak Örme Konfeksiyon Bölümü,
İç Giyim Kalıp Bölümü )
Konfeksiyonda kullanılan düz ve spesyal makinelerin kullanımı, kesim makinelerinin kullanımı, elde kalıp ve bilgisayarda kalıp sistemleri, model ve koleksiyon hazırlanması
konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Tekstil ve Hazırgiyim Endüstrisi Nakışı Bölümü:
Sanayi nakış makinaları kullanımı, sanayi nakış makinasına uygun bilgisayarda desen hazırlanması, sanayi nakışı malzeme çeşitleri ve tekstil bilgisi konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır

Parça Boya Bölümü:
Tekstil bilgisi, boya çeşitleri ve terbiye işlemleri, fiziksel ve kimyasal bitim işlemleri, apre çeşitleri, laboratuar ortamında boya şartlarının hazırlanması ile parça boya makina ve aletleri konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Parça Baskı Bölümü:
Baskı çeşitleri ve işlemleri, laboratuar ortamında baskı teknikleri kullanılması, numune baskı hazırlayarak üretime dönüştürülmesi ile laboratuar ortamında parça baskı hazırlanması konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Tekstil ve Hazırgiyim Makineleri Mekatroniği Bölümü:
Tekstil ve konfeksiyon makinelerinin mekanik ve elektronik bakım , tamir ve onarımı hakkında tespit yapma, uygulama ve tamir etme ile kullanılacak yedek parça ve el aletleri
konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Malzeme Kalite Kontrol Laborantlığı Bölümü:
Tekstil ve hazırgiyim üretimindeki ana ve yardımcı malzemeler bilgisi ve kullanımı, test teknikleri ve uygulaması, laboratuar cihazlarını test çeşitlerine göre seçme ve kullanma
konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.


UZUN SÜRELİ STAJ UYGULAMASI YAPILMAKTADIR.
İşletmelerde beceri eğitimi ile gelecekte istihdam etmeyi düşündüğünüz elemanı seçerek alma imkanını sağlayan stajyer öğrenci alma uygulaması vardır. Stajyer öğrencinin sigorta primleri okul tarafından ödenir.


YETİŞKİN EĞİTİMİ
Tekstil ve hazırgiyim işletmelerinde çalışanların mesleki niteliklerini yükseltmek, bilgi ve beceri düzeylerini yukarı çekmek ve sektöre bilgi desteği sağlamak üzere düzenlenen kurs, seminer, bilgilendirme toplantısı vb. etkinlikler yetişkinlere yönelik olarak düzenlenmektedir.
Bu programlar hakkında detaylı bilgiye okul müdürlüğünden ulaşılabilir.


Kağıthane İHKİB Hazırgiyim Meslek Lisesi’ne öğrenci kabul koşulları ve takvimi ile stajyer öğrenci alma şartları ve süresi okul müdürlüğünden öğrenilebilir.